A 3 legfurcsább szüléssel kapcsolatos rituálé
Világszerte számtalan olyan szüléssel kapcsolatos rituálé létezik, ami első hallásra megdöbbentő lehet egy nyugati anyuka számára.
Soha nem felejtem el azt a döbbent kifejezést, ami akkor ült ki a várandós barátnőm arcára, mikor közöltem vele, hogy bizonyos kultúrákban megeszik a méhlepényt.
Ez egy meglepő példa, de a legtöbb hasonló rituálé az újdonsült anyuka és a kisbaba testi, lelki, szellemi egészségét vagy a szülés lefolyását hivatott segíteni.
Engem mindig is érdekelt, hogy honnan erednek a legfurcsább szokások, milyen motiváció vehet rá embereket arra, hogy elfogyasszák, vagy éppen eltemessék a méhlepényt.

A Te szülésed a te döntésed!
Az, hogy egy leendő anyuka hogyan és milyen körülmények között szeretné megszülni a kisbabáját nemcsak kultúránként, de egyénenként is változik. Vannak, akik ki vannak a téve a körülményeknek, viszont nálunk ma már a legtöbben saját maguknak döntik el, hogy milyen szokásokkal szeretnék megkönnyíteni a szülési élményüket, vagy lezárni a várandósság és szülés időszakát.
Sokan a maximális biztonság érdekében kizárólag kórházban hajlandók szülni, ahol a személyi segítség és a legmodernebb eszközök is rendelkezésre állnak.
De nem mindenkinél van ezzel így. Egyre többen választanak otthoni, esetleg kádas szülést. A vélemények eltérnek, viszont fenntartom, hogy női mivoltunk egyik legnagyobb eseményének körülményeiről saját magunknak kellene döntünk, így mi is vagyunk érte a felelősek.

Tánc szülés közben
A sebészi szakma hozta magával azt a nézetet, hogy háton fekve, egy steril kórházi szobában kellszülnünk. Viszont ez a felfogás már a nyugati világban is oldódni látszik.
Mit szólnál ahhoz, ha azt mondanám, hogy a tánc segíthet szülés közben?
A csípő ritmikus ringatása fokozza az összehúzódásokat és segít a babának, hogy behelyezkedjen a szülőcsatornába.
Ezt a szokást a beduin asszonyok és az afrikai kontinens délebbi részén elő közösségek is alkalmazzák.Néhol még a fák törzsébe is megkapaszkodnak, leguggolnak és ringatózva vajúdnak.
Szülés némán és egyedül
Míg a csípő ringatása megkönnyítheti a vajúdás folyamatát, addig más kultúrákban a nőknek némán kell elszenvedniük a fájdalmakat.
Tajvan és Vietnám területén terjedt el ez a szokás, Mexikóban pedig egyenesen szégyen a hangos szülés.
Az afrikai Togóban a szellemek miatt nem adhat ki hangot a nő, mert egyes nyugat-afrikai törzsekhite szerint a hangoskodásra felfigyelnek az ártó szellemek.
Már ez a hagyomány is kissé kegyetlennek tűnhet a mi szemszögünkből, de vannak még furcsább szüléssel kapcsolatos rituálék is.
Tibet és Pakisztán egyes területein a szülést a menstruációhoz hasonlóan tisztátalannak, a nők saját dolgának tartják. Ezért szülésnél csak az éppen menstruáló nők segédkezhetnek az anyai minőségbe megérkező kismamának.
Mások még ennyi segítséget sem kapnak. A venezuelai indián közösségekben élő nők teljesenegyedül hozzák világra kisbabájukat, míg a törzs tagjai imádkoznak, hogy a ragadozók el ne vigyék az újszülöttet.
A legfurcsább szüléssel kapcsolatos rituálé
A méhlepény elfogyasztása vagy eltemetése számos kultúrában ismert hagyomány.
Úgy tartják, hogy a méhlepény segít a szülés utáni depresszió elkerülésében és a tejtermelés fokozásában.
Általában a tisztelet, a hála és a köszönet övezi a méhlepénnyel kapcsolatos szertartásokat. A rituálék során megtisztelik a szervet, ami jelentős szerepet tölt be a gyermek és a család életében, hiszen ez táplálta a magzatot.
A placenta elfogyasztását az ősi kínai orvoslás a potencianövelő és termékenységnövelő hatása miatt ajánlotta, míg Balin inkább spirituális megfontolás övezi a placentát. Itt nem elfogyasztják, hanem fehér kendőbe csomagolva eltemetik a méhlepényt, aminek hitük szerint lelke van és ugyanolyan élőlény, mint az újszülött.
Jamajicán is hagyománya van a placenta eltemetésének azzal a különbséggel, hogy a köldökzsinórralés egy facsemetével együtt helyezik a földbe. A fa együtt növekszik majd a gyermekkel, aki későbbátveszi a gondozását, így tanulva felelősséget és gondoskodást.

Konklúzió
A kutatás során sok megdöbbentő, de még több hasznos szokással, rituáléval találkoztam. Kérlek, írd meg kommentben, ha érdekelne téged egy ezzel kapcsolatos cikk!
Továbbá ne feledd, hogy a szülést megelőzően is fontos, hogy gondoskodj az egészségedről és időnként kényeztesd magad!
Gyere el hozzám egy kismama jógára vagy masszásra és készülődj testileg és szellemileg is értő kezek között az anyaságra!
Források:
https://szulesrehangolo.hu/szules-zaro-rituale
https://mamami.hu/szuletes-es-szules/gyermekagyas-idoszak/szertartasok-a-szules-korul
https://femina.hu/gyerek/szulesi-ritualek/?token=98abc6419aaba1d28aaffc2a3f93d56b
https://kepmas.hu/hu/szulesi-ritualek-a-nagyvilagban-placentatemetes-jeges-furdo-teljes-nemasag