Így vezesd be az edzést szoptatás alatt
Szülés után a legtöbb újdonsült anyukában megfogalmazódik a testmozgás igénye. Különösen igaz ez azokra a nőkre, akik aktívan edzettek a várandósságukat megelőzően.Minden nő máshogyan kezeli és dolgozza fel, hogy közvetlenül a szülés után nem teljesen ugyanazt a testet látja majd a tükörben, amit azelőtt megszokott.
Sokan könnyedén elfogadják, hogy a test változása az anyává válás természetes része, mások szeretnék átalakult testüket minél hamarabb a régi formájában látni.
Ami biztos, hogy a testmozgásra még a szoptatós anyukáknak is szükségük van, viszont néhány tanácsot érdemes megfogadnod mielőtt megerőltető edzésbe kezdenél!
Ebben a cikkben azt vesszük górcső alá, hogy mire érdemes figyelned a szopatás alatti edzés során.

Testmozgás a már a várandósság alatt is:
Végezz rendszeresen gyakorlatokat a várandósság időszakában is! Ha ez idő alatt is odafigyelsz a testsúlyodra, akkor eleve jobb pozícióból indulsz a képzeletbeli rajtrácsról.
Sőt, a várandóssággal kapcsolatos szövődményeket, mint a hát- és derékfájdalmat, hatékonyan csökkentheted a heti 2-3 alkalommal végzett, maximum 1 órás edzésekkel.
Viszont ne kutass csodaszer után, amely a terhesség alatt felkészít a szoptatásra, vagy beindítja a tejtermelést a várandósság vége felé. Ez születés és az első baba-mama találkozás kiváltságos csodája.
Zéró edzés a szoptatás korai szakaszában
Meggyőződésem, hogy edzeni bármikor lehet, de a csecsemőddel töltött gyermekágyas időszak meghitt pillanatai nem megismételhetők.
Hidd el, hogy a szövődmények nélküli, természetes szülés után pihenésre javasolt hat hetes időszakban az összeszokásé és a tapasztalatszerzésé kell, hogy legyen a főszerep. Ennek ellenére kíméletes testmozgásokat beiktathatsz a mindennapokba, de a kemény edzést hagyd meg későbbre!
A testednek és a lelkednek is szüksége lesz a regenerálódásra, viszont a 6. heti nőgyógyászati kontroll után mértékkel és fokozatosan elkezdhetsz sportolni.
Így eddz a szoptatás alatt!
Gyakran hallható félelem, hogy edzés hatására elapad a tej vagy a termelődő tejsav árt a babának. Ezek csak akkor reális félelmek, ha túlerőlteted magad és nem tartod be szoptatás alatti edzéssel kapcsolatos aranyszabályokat:
– Az izmoknak és ízületeknek hozzá kell szokniuk a sportolással járó ingerekhez, ezért óvatosan növelt időtartamú és fokozatos intenzitású edzéseket érdemes beiktatni a szoptatás során. Ezek nem csökkentik a tej mennyiségét, viszont óvakodj a túlterheléstől!
– Figyelj a pulzusszámodra és kezdetben tartsd be a 120 BMP (beat per minute) alatti értéket, majd pár hét elteltével a 140 BPM értéket! Ha túl intenzíven edzel és hirtelen nagyobb mértékű súlyfeleslegtől szabadulsz meg, az eredményezheti a tej elapadását, ami nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem indítható be újra.
– A csomóképződés miatt ne edzd súllyal a mellizmodat!
– Edzés előtt érdemes szoptatni, vagy lefejni a tejet, hogy ne érezz feszülést az edzés alatt és a tejleadó reflex beindulásának is minimális lesz az esélye. A mozgás hatására az izmokba jutó tejsav pedig csak elhanyagolható mértékben juthat be az anyatejbe, ami így nem lesz rossz ízű és biztosan nem fog ártani a babádnak sem.
– Ha hideg van, akkor extrán érdemes figyelni, hogy ne fázzanak a melleid, mert ennek hatására csökkenhet a tej mennyisége.
– Szerezz be bimbóvédő kenőcsöt is, hogy megelőzd az érzékeny mellbimbóid kidörzsölődését.
– Fogyassz elegendő mennyiségű folyadékot és természetes szénhidrátot tartalmazó ételeket! A fokozott verejtékezéssel járó edzés elvonja a folyadékot a tej termelésétől, így csökkenhet a tej mennyisége.
– Soha ne hagyd el a nyújtást az izomcsoportok megdolgoztatása után! A nyújtás hatásra nemcsak hatékonyabb lesz az anyagcseréd, de megvédheted az izmaidat a sérülésektől, amik megőrizhetik rugalmasságukat.
– Konzultálj a védőnőddel és fogyassz kismamák számára kifejlesztett vitamin-komplexumot, hiszen szoptatós anyukaként kiemelten figyelned kell a vitamin- és ásványi anyag utánpótlásra!
– Ne félj az adrenalin termeléstől sem, mert ahogy az inzulin, úgy az adrenalin is csak pici mértékben juthat be az anyatejbe és nem lesz hatással a kisbabádra.
Tehát a szoptatás időszaka alatt is kifejezetten előnyös és egészséges a rendszeres, ám fokozatos intenzitású edzés. Nemcsak a testednek, de a lelkednek is jót fog tenni, hogy magadra is szánsz egy kis időt.

Eddz a szoptatás alatt is, mert megérdemled az énidőt!
Tehát a szoptatás időszaka alatt is kifejezetten előnyös és egészséges a rendszeres, ám fokozatos intenzitású edzés. Nemcsak a testednek, de a lelkednek is jót fog tenni, hogy magadra is szánsz egy kis időt.
Ha edzel már a szoptatás alatt, nemcsak a szülés utáni súlyfeleslegedet csökkentheted, de levezetheted a gyakori feszültséget és stresszt, építheted az önbizalmadat és elhivatottságodat.
Az énidő és a rendszeres testmozgás gyógyír lehet a túlhajszoltságra, tartást ad és hidd el, megérdemled a magadra szánt időt!
Maradtak megválaszolatlan kérdéseid a szoptatással kapcsolatban? Ha igen, akkor olvasd el ezt a cikket is, amelyben eloszlatom a szoptatással kapcsolatos tévhiteket.
Ha pedig tetszett ez a cikk, a megosztás gombra kattintva oszd meg azokkal az ismerőseiddel, akiknek szintén hasznára válhat!
Források:
https://hellobaby.hu/6-kulonosen-karos-tevhit-a-szoptatasrol
https://hellobaby.hu/az-5-legfontosabb-lepes-a-szoptatas-alatti-fogyokurahoz
https://www.kisbaba.com/sport-es-szoptatas-szabad-sportolni-szoptatas-alatt
https://peakshop.hu/girl/fogyokura-szoptatas-alatt
https://csalad.hu/csaladban-elni/igy-fussunk-ha-meg-szoptatunk
https://benu.hu/cikk/a-szoptatas-alatti-mozgas-10-legfontosabb-szabalya