Valóban tilos mozogni az első trimeszterben?
Az egyik legjobb döntés, amit meghozhatsz az egészséges várandósság érdekében, hogy rendszeresen mozogsz az első trimeszterben.
Ezt megfelelő étkezéssel, terhesvitaminnal és sok folyadékbevitellel kiegészítve egy csodálatos, aktív és elhízástól mentes várandósságban lehet részed.
Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy miért és hogyan érdemes, illetve mikor nem szabad mozognod az első három hónapban.

Mi történik a szervezettel az első trimeszterben?
A várandósság korai időszaka megterhelő a szervezetnek, hiszen egy kisbaba kezd növekedni benne, amelynek hatására a test átalakulásnak indul. A folyamatosan termelődő hormonok nagy hatással vannak a kismama közérzetére, akisokszor hangulatingadozást tapasztalhat. Eközben a szervezet igyekszik hozzászokni ahhoz, hogy táplálja és védelmezze a magzatot.
Ez természetesen sok energiával jár, ezért lép fel sokszor fáradtságérzés az első 3 hónapban.
Ennek az energiának a visszapótlásához sok pihenésre van szükség. Természetesen ez nemzárja ki a jóleső gyakorlatok végzését az első trimeszterben is.
Miért érdemes mozogni az első trimeszterben?
- Kutatások igazolják, hogy azok a kismamák, akik rendszeresen mozognak aterhességük alatt, jobban bírják a vajúdást, könnyebben megy nekik a szülés ésgyorsabban épülnek fel miután életet adtak csemetéjüknek.
- A testmozgás a stresszoldó, önbecsülést erősítő és önfegyelemre tanító hatásával a léleknek is jót tesz. Csökkenti a terhesség okozta hát- és derékfájdalmakat, valamint a fáradságérzetet.
- Ezenfelül karbantartja a cukorháztartást és vérnyomást, illetve felgyorsítja az anyagcserét. Egészségesebb lesz a szív, a tüdő és az egész keringési rendszer.
- Kiegyensúlyozottabb lesz a kismama, és a magzat megtartásának is nő a valószínűsége. Sőt, még a gyermekágyi depresszió kialakulásának a lehetőségét is csökkenti.
- A mozgás a fejlődésben lévő magzatnak is jót tesz, hiszen oxigént termel és segíti a tápanyagok hasznosulását.

Mit és hogyan mozogj az első trimeszterben?
A kisbaba az első trimeszterben tapad meg a méhlepényben, ezért csak kisebb intenzitású mozgásokkal érdemes karbantartanod a testedet.
Sokaknak kívánja a szervezete a mozgást, másoknak csak egy könnyű séta esik jól még akkoris, ha a terhesség előtt intenzíven sportoltak.
A mozgásformák kiválasztásnál érdemes odafigyelned a tested jelzéseire és számodra jól eső, nem megterhelő mozgásformát végezni:
- Ha nem mozogtál a várandósság előtt, akkor kezdd a bevezetést hosszabb sétákkal, könnyű, átmozgató gyakorlatokkal. Figyelj arra, hogy ne fáradj el és hogy a mozgás ne okozzon a izomlázat sem.
- Nyáron a reggeli vagy az esti órákban mozogj, hogy ne boruljon fel a hő háztartás.
- A gyakorlatok intenzitását a nőgyógyászod vagy a védőnőd tudtával, odafigyelve és átgondoltan növeld.
- Kipróbálhatsz terhestornát, úszást és aquafitnesst is. A víz felhajtóereje révén kíméli az ízületeket és a hátat is.
- A jóga és a pilates kitűnő választás lehet a gerinc rugalmasságának fenntartására és a hátizmok erősítésére.
- Gyógytornász segítségét is kérheted, hiszen ő tapasztalt az izmok és ízületek kíméletes megdolgoztatásában.
- Ha már a várandósság előtt is edzettél, akkor csak kizáró ok esetén hagyd abba, mert a hirtelen inaktivitás negatív hatással lehet a testedre.
- Természetesen otthon is mozoghatsz, de tudd, hogy mit csinálsz és inkább kérj előtte szakértői tanácsot.
- Kerüld el a lovaglást, súlyemelést, küzdősportokat, kosárlabdát, teniszt és minden olyan mozgásformát, ami ugrálással, nehezebb súlyok emelésével jár.
Az alábbi esetekben érdemes kímélned a testedet és inkább a pihenést választanod:
Már a várandósság előtti év aktivitása is nagymértékben meghatározza, hogy hogyan fogodviselni a terhességet. Érdemes minél kisebb súlyfelesleggel nekivágnod a babtervezésnek és rendszeresen mozognod az áldott 9 hónap alatt is.

Mikor NE mozogj az első trimeszterben?
Az alábbi esetekben érdemes kímélned a testedet és inkább a pihenést választanod:
– veszélyeztetett terhesség,
– súlyos reggeli rosszullét, hányás vagy pecsételő vérzés,
– derék-csípőízületi problémák,
– iker-terhesség,
– korábbi vetélés vagy koraszülés esetén.
Összegzés
Már a várandósság előtti év aktivitása is nagymértékben meghatározza, hogy hogyan fogodviselni a terhességet. Érdemes minél kisebb súlyfelesleggel nekivágnod a babtervezésnek és rendszeresen mozognod az áldott 9 hónap alatt is.
Természetesen vedd figyelembe az orvosod és védőnőd véleményét, illetve ne végezz a testednek megterhelő, kényelmetlen mozgásokat.
Legyen ez egy egészséges, pihentető, mégis aktív időszak, amikor odafigyelve megadod a testednek azt, amire szüksége van!
Ha a szoptatás alatti vagy császármetszés utáni sportolásról szeretnél többet megtudni, akkor olvass tovább a blogomon!
További várandósság és szülés körüli infókért pedig kövess be Instagramon!
Források:
https://csalad.hu/csaladban-elni/milyen-testmozgast-vegezzunk-terhesseg-alatt
https://www.elevit.hu/babat-varok/sport
https://mozgunk.hu/2016/05/26/edzes-es-etkezes-terhesseg-alatt-elso-trimeszter