Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

5 tipp, hogy könnyebben vegyétek a negyedik trimesztert

A negyedik trimeszter kihívás a baba és a szülők számára is, miközben rengeteg kérdés merül fel: Miért sír a babám és hogyan tudom megvigasztalni? Has fájós vagy más zavarja? Hagyjam egyedül elaludni, vagy mindig legyek mellette? Hogyan vészeljük át az estéket, hogy másnap is energikus legyek?

image 68
image 68

A negyedik trimeszter a baba születését követő 3 hónapot jelenti. Ebben az időszakban szokik hozzá a külvilághoz a pocak melege és biztonsága után. Ilyenkor rendkívül sok inger éri őt, amelyeket egyre tisztábban észlel és reagál rájuk.

A baba elképesztő gyorsasággal fejlődik, illetve fokozatosan élesedik a látása és finomodik a szaglása is.

Az első 2 hónapban még nem tudja megkülönböztetni a nappalt az éjszakától és alvással, valamint szopizással tölti a legtöbb idejét. És bizony hozzá kell szoknia, hogy a tejecskéért meg kell dolgoznia.

Az első hetek az összeszokásról szólnak, egy idő után pedig automatikusan felismered majd a csemetéd többfajta sírását. Természetesen fel kell készülnöd lélekben a gyakori nyűgösködésre, aminek – a különösen sokat sírós babáknál – sem mindig hasfájás áll a hátterében. Ezt sajnos sokszor könnyen betudják a sírás okának.

A gyermekágynak is nevezett 6 hét egy hirtelen átmenet a baba számára, míg hozzászokik az új környezethez. Sokan úgy várják el tőlük a sírásmentes alvásokat, hogy rendszeres testi közelséggel nem biztosítják számukra az érzelmi és fizikai biztonságot.

image 69
image 69


A negyedik trimeszterben a babára és az anyukára már a szülés élménye és az aranyóra is nagy hatással van.

Egyáltalán nem mindegy, hogyan érkezik a baba erre a világra. Tudat alatt minden információt elraktároz, amik később hatással lehetnek a közérzetére és arra, hogyan barátkozik meg a külvilág ingereivel.

Az aranyórát lassan minden kórházban biztosítják a szülők részére. Ennek során a bőr-bőrkontaktus miatt olyan hormonok termelődnek, amik megalapozzák az anyuka és a kicsi közötti kötődést. Császármetszés után az apa mellkasára fektethetik a picit.

A szülés után a gyermekágy 6 hete kezdődik el, ami a kötődés kialakításáról, az összeszokásról és az anyuka gyógyulásáról szól. Ekkor alakul ki az erős tudat-érzelmi kapcsolat a szülők és a gyermekük közt. Ezért, valamint a bizalom, biztonság megerősítése miatt kimondottan fontos a rendszeres közelség, a hordozás, melyről bővebben ebben a cikkben írtam.

Ne hagyd sírni a kisbabádat!

Amikor sírni hagyod a babádat, intenzív stressznek teszed ki őt. Szerencsére ezzel ma már egyre többen tisztában is vannak, mégis érdemes róla beszélni.

A babát fegyelmezni nem az első 3 hónapjában kell, hiszen még nem ébredt saját öntudatra és megnyugtatni sem tudja magát.

1. Biztosítsd számára a sok bőrkontaktust. A bőrkontaktusnak óriási szerepe van a biztonságérzet, a bizalom és az erős kötődés kialakulásában. Nemcsak sétálás, hanem napközben is magadra kötheted a babádat, miközben te használni tudod mindkét kezed. De egyszerűen magadra is fektetheted pihenés gyanánt, így érezni fogja a tested melegét, az illatodat és a bőröd tapintását. Illetve apát se hagyjátok ki a buliból, amikor csak lehetőségetek van rá! 

2. Kérj segítséget a párodtól, családodtól, esetleg a barátaidtól, a házimunka, főzés, takarítás elvégzésében, hogy magadra is jusson egy kis időd. Akár fizetett munkaerőt is igénybe vehetsz, hogy például kéthetente kitakarítsa a lakást, valamint néha egy- egy finom étel rendelése is belefér. Sokszor azzal teszed magadnak és a családodnak a legjobbat, ha egy kicsit megállsz, feltöltődsz és újult erővel tudod folytatni a mindennapokat.

3. Próbáljatok minél hamarabb alvási és következetes napi rutint kialakítani, ami illeszkedik a kicsi belső órájához.

4. Rendezz be letisztult babaszobát, ami nincs tele zavaró vizuális ingerekkel, ami elterelné a baba figyelmét.

5. Az esti etetések és pelenkacserék során enyhe fényű lámpát használj és próbáld elérni, hogy a kicsi ne keljen fel teljesen. Közben próbálj te is nyugodtan viselkedni, ami a babára is hatással lesz.

A lelki nyugalmad megőrzése érdekében fogadd el, hogy a negyedik trimeszter az átmenet időszaka. Mivel senki nem születik anyának és apának, adjatok időt magatoknak a tanulásra és összeszokásra a babával. Lehetőség szerint vegyetek részt mindketten a napi és esti feladatokban és támaszkodjatok egymásra ebben a csodálatos időszakban.

Ha pedig szeretnél egy szuper, mozgással egybekötött programon részt venni a babáddal, várlak szeretettel a mozgásfejlesztő babás jóga óráimon!

Források:

https://www.andoreszter.hu/blog/az-a-bizonyos-negyedik-trimeszter

https://kismamafutar.hu/2021/09/18/5-dolog-amire-keszulj-fel-a-baba-erkezese-elott

https://formula.hu/nyeremenyjatek/2021/11/15/a-baba-a-negyedik-trimeszterben

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük