Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

7 tévhit a szoptatással kapcsolatban

A szoptatással kapcsolatban rengeteg tévhit terjeng, amik stresszelik az anyukát és elveszik az energiát attól, hogy kisbabája igényeire koncentrálva, kiegyensúlyozottan tudja őt táplálni.

„A nők 97%-a képes a szoptatásra, és csak körülbelül 3% az, akinek valamilyen betegség vagy rendellenesség miatt nem termelődik elegendő teje.”*

Tehát vegyél egy nagy levegőt, dőlj hátra, olvasd el ezt a cikket, aminek a végére jó pár súlyos tévhit eloszlatásával lesz könnyebb a lelked.

Az olyan állítások, minthogy kis mellekkel biztosan nem tudsz majd szoptatni, vagy hogy nem elég tápláló a tejed, csak félrevezetnek. Ha bizonytalan vagy valamiben, akkor inkább orvosi, védőnői segítséget kérj, minthogy kétségek közt vergődve rombold a mentális egészségedet!

* Ezekkel a mellekkel nem fog menni – a legnagyobb szoptatás tévhitek

7 tévhit a szoptatással kapcsolatban,szoptatás tévhitek

Ha megszületik a méhlepény, akkor a tejbelövellés mindenképpen megtörténik. (A tejbelövellés az a folyamat, amikor a sűrűbb, sárgás előtejet felváltja a nagyobb mennyiségű, fehéres-kékes színű anyatej.) Természetes szülésnél a kisbaba éberebb, aktívabb, ezért jobban, könnyebben indul a szoptatás.

Ennek az állításnak a szöges ellentéte igaz. A természet csodája, hogy általában annyi anyatej termelődik, amennyire a babának szüksége van. A melled nem tudja eltárolni az anyatejet, így a tej mennyisége a babád fogyasztása szerint termelődik.

7 tévhit a szoptatással kapcsolatban,szoptatás tévhitek

A szoptatás igénybeveszi a szervezeted, ezért pótolnod kell az átadott vitaminokat. Sőt, folyamatosan oda kell figyelned a változatos étrendre. Legyen gyümölcsökben, rostokban, fehérjékben gazdag, de zsírban szegény az étrended. Vigyél be C-, A-,D-,B2-,B6-,B9 vitaminokat és folsavat.

A szoptatási képesség nem öröklődik. Tehát ha rokonaid azzal riogatnak, hogy eddig senkinek sem sikerült a családban huzamosabb ideig szoptatnia, akkor ne ijedj meg. A szoptatás sikerességét inkább az befolyásolja, hogy a bevezetett szokásaid zavaróak-e a kisbabának. Megzavarhatja például a cumiztatás, vagy hogy túl korán kezdted el a hozzátáplálást. 

Összességében az anyatej 85%-a víz, tehát a nyár kellős közepén is elegendő folyadék mennyiséget tudsz belőle a babádnak biztosítani. A nagy melegben érdemes többször mellre tenni a babát. Ha csak szomjas, akkor pár korty elég lesz neki.

Ez az állítás azért nem állja meg a helyét, mert az az anyuka, aki cumisüvegből eteti gyermekét ugyanúgy ringatja, a karjába veszi, a szemébe néz és szereti a gyermekét, mint aki szoptatja. Inkább az a fontos, hogy „jelen legyél” az etetéstél, törődj a babáddal ahelyett, hogy pl. a telefonodat görgeted. 

A szakirodalom szerint az első 6 hónapban a legfontosabb, hogy anyatejet kapjon a csemetéd. Viszont az immunrendszere egészséges fejlődéséhez szükséges tápanyagokat kismennyiségű anyatejből is megkapja, tehát ne aggódj, ha tápszerhez kell nyúlnod.

Ahogyan a legtöbb anyasággal kapcsolatos tévhit esetében, így a szoptatással kapcsolatban sem érdemes mások negatív véleményére hagyatkoznod. Semmi sem fontosabb annál, mint hogy az esetleges nehézségek ellenére kisbabád egy kiegyensúlyozott anyuka mellett biztonságban és egészségesen fejlődjön.

* Ezekkel a mellekkel nem fog menni – a legnagyobb szoptatás tévhitek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük