Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

A hordozás fontosság a születéstől kezdve

A hordozás már a születés pillanatától hatékony hatással van a baba biztonságérzetére, a szülővel való kötődés kialakítására és az idegrendszer fejlődésére.

Ebből a cikkből megtudhatod, hogy mikor miért és hogyan érdemes hordozni a kisbabádat. Az újszülött kisbabának kb. 3 hónapra van szüksége ahhoz, hogy a méhen belüli élet utánhozzászokjon a hidegebb, zajokkal és szokatlan ingerekkel teli külvilághoz. Ezek az ingerek és élmények mind arra tanítják, hogyan szocializálódjon a környezetéhez.

image 74
image 74

A hordozás során könnyebben összeszokhatsz a kisbabáddal. A bőr-bőr kontaktus miatt olyan hormonok termelődnek a szervezetében, amelyek elősegítik a boldogságérzést és a kötődést. Bármikor odasimulhat hozzád, kizárhatja a külvilágot, ezáltal megnyugszik és akár el is alszik. A testközelség és a szívverésed hallatán ellazul, hiszen hasonló biztonságot érez, mint amit a pocakodban tapasztalt. A nyugalom hatására rendeződik a légzése, a szívverése, a testhőmérséklete és a vércukorszintje is.

A babák sírással fejezik ki a szükségleteiket. A pocakból kibújva a melegség, biztonság és a szülők közelsége ugyanolyan szükségletük, mint a táplálkozás. Az egyedüllétre a baba stresszválasszal reagál, ami negatív hatással van az idegrendszer fejlődésére.

Járás közben ritmikus mozgást végzel, amit a hordozókendőben a baba is érez. Eközben tapogatja a bőrödet, hallja a beszédedet és nézi a szád mozgását, a világot pedig a te szemszögedből figyeli. Ezek az ingerek az idegrendszer fejlődésére, a beszédtanulásra és a szociális érésre is jó hatással vannak. A rendszeresen hordozott babák, akiket így sokat tartanak testközelben, ölelgetnek és puszilgatnak, nagyobb eséllyel válhatnak boldog, a biztonságos kötődésre és hatékony stresszkezelésre alkalmas gyermekek, majd felnőttek belőlük.

A testközelség segíti a tejtermelést, a hordozókendő pedig diszkrét, gyors és kényelmes lehetőséget biztosít a szoptatásra egy séta, vacsora, vagy bármilyen kimozdulás alkalmával. A szopizás nemcsak táplálékot, de megnyugvást és folyamatos kommunikációt nyújt a babák számára az anyukával, így gyorsan és hatékonyan tudják jelezni az éhségüket. Egy kiadós szopizás után, anya közelében könnyedén elbóbiskolnak, egy séta alkalmával a friss levegőn pedig hosszabbakat is aludhatnak, ami az éjszakai nyugalmat is elősegíti az egész család számára.

Anyukának senki nem születik, így neked is bele kell szoknod az új szerepedbe és meg kell tanulnod felismerned a kisbabád jelzéseit, amit testközelből könnyebben megtehetsz. A hordozás a mindennapi életedet is megkönnyítheti, mivel marad kettő szabad kezed, amivel elvégezheted a házimunkát vagy játszhatsz a nagyobb gyerekekkel.

A gyermekágyi időszakot viszont még érdemes a szülés utáni regenerálódásra szánnod. A szerveknek idő kell, míg visszarendeződnek az eredeti helyükre és az esetleges sebeknek is be kell gyógyulniuk.

Ráadásul babahordozáskor a terhelés a medence izmait terheli, ezért érdemes ebben a pár hétben inkább az apukára kötni a picurkát.

Magadra ilyenkor maximum ülő helyzetben kötözd a kisbabádat és maradj is ebben a pozícióban. Ha nincs orvosi ellenjavallat, akkor a 3-4. héttől már 10-15 percet járkálhatsz vele a lakásban, 1-2 hét múlva pedig már rövid sétákra is indulhattok.

Amennyiben császárral szültél, akkor a karikás kendővel történő elöl hordozás nem fogja megterhelni a sebedet.

A hordozás tehát az első időszakban mértékletességgel, később minél többet alkalmazva csodás módszer lehet a kötődés elősegítésére és az idegrendszer fejlesztésére.

Természetesen legyen mindig nálad alternatíva a hordozásra, ha esetleg elfáradnál és figyelj mindig a testtartásodra is!

Amennyiben szeretnéd további módszerekkel fejleszteni kisbabád idegrendszerét és a kötődést, gyertek el hozzám kisbaba masszázs tanfolyamra! Várlak Titeket szeretettel!

Források:

https://bellelelle.com/negyedik-trimeszter

https://bellelelle.com/gyermekagyi-idoszak

https://lindalime.com/blogs/lindalime-blog/segitsegek-a-babanal-a-negyedik-trimeszterben

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük