A kisbabák mozgásfejlődésének szakaszai 1 éves korig
A kisbabák mozgásfejlődése spontán fiziológiai folyamat, melynek során az ösztönös mozgásformák fokozatosan átalakulnak akaratlagos tevékenységgé.
Minden baba a saját ütemében fejlődik és nagy egyéni különbségek is kialakulhatnak köztük. Van, aki gyorsabban megtanul egy készséget, míg más több idő alatt sajátítja el ugyanazt a mozgásformát.
Kíváncsi vagy arra, hogy szülőként mi ajánlott és mit tilos tenned kisbabád fejlődésért? Tudni szeretnéd, hogy mire kell odafigyelned az első év alatt? Akkor ez a cikk neked szól!

Onnantól kezdve, hogy először tartod karodban a kis pocaklakót, tehetetlen körülbelül 1 év alatt válik aktív, izgő-mozgó babává.
A mozgásfejlődés mérföldkövekből, vagyis fejlődési szakaszokból áll. Egy fázist akkor teljesített a kisbaba, ha azt képes teljesen önállóan elvégezni.
Egyes babák akár már 9, mások 18 hónaposan kezdenek el járni. Nem a gyorsaság, hanem a fejlődés folyamatossága az elsődleges szempont.
A szakaszok egymásra épülnek. A szervezet mindig az előző mozgásforma gyakorlása során készül fel a következő fázisra.
Lássuk tehát a mozgásfejlődési szakaszokat:
Az 1. hónapban a baba még csak reflexszerű mozgásokat végez. Ahogy fejlődik az idegrendszere, cselekvései úgy fordulnak át akaratlagos mozgásokká.
Ebben az időszakban már képes kezecskéit ökölbe szorítani, illetve 8-12 centiméteres távolságokra fókuszálni.
A 2. hónap körül tanul meg hason fekve, karon támaszkodni és pici fejemeléseket végezni.
A 3. hónapban már órákat képes eltölteni a saját mozdulatainak megfigyelésével, a kezébe kerülő tárgyak fogdosásával, hiszen így fedezi fel a körülötte lévő csodás és izgalmas világot.
Nyitogatja, szájához emeli a kezecskéit, megragadja és rázogatja a játékokat, hason vagy háton fekve pedig képes kinyújtani és rugdalózni a lábaival.
A hátáról oldalra a 4-5. hónap körül fordul át, de még a nem képes visszagördülni. Viszont már bele belecsimpaszkodik és játszani is tud a tappancsaival.
A 6-7. hónap környékén már könnyedén átfordul hasról hátra és vissza. Képes felülni úgy, hogy egyensúlyozáshoz a kezét is használja. Mivel a támasztott ülés, ültetés nem felel meg az élettani fejlődéssel kialakuló, önálló ülésnek, ezért nem szabad ültetni a babát!
A 8-9. hónapban indul be a kúszás: először felhúzza magát kúszó pozícióba, innen pedig visszaül a popójára. Ezután képessé válik felhúzni magát álló pozícióba és gyakran fel is veszi, dobálja a körülötte lévő tárgyakat.
A 10-11. hónap körül általában már feltérdel és sebesen mászik ide-oda.
A 12. hónap környékén elkezd járkálni – először támaszkodva, majd később támasz nélkül.
Ha a baba még nem tud kapaszkodás nélkül, bármilyen testhelyzetből felállni és támasz nélkül biztosan állni a lábán, akkor mindenképpen kerüld a sétáltatást! Nem nevezhetjük állásnak azt, amihez egy felnőtt segítsége szükséges.

Így segítheted biztonságosan babádat az egészséges mozgásfejlődésben:
– A hason fekvésből indulnak el az első fejlettebb mozgásformák, illetve erősödnek meg a hát és csípőízületek. Ezért érdemes gyakran hasra fektetned kisbabádat. Kerüld a puha felületeket, mert megfulladhat a baba! Inkább kemény matracra vagy földre terített lepedőre fektesd
– Játssz sok ringató, hintáztató, forgató játékot a babáddal, mert így fejlődnek leginkább a motoros képességei.
– Tornáztasd rendszeresen! A babák otthoni tornáztatásáról ebben a cikkemben írtam részletesen.
– Biztosíts elég teret a mozgáshoz, mert az egészséges fejlődését ezzel segíted leginkább! Csak annyit legyen a pici etetőszékben, kiságyban, gyerekülésben, amennyit valóban szükséges!
– Leginkább arra figyelj, hogy egyik mozgásfejlődési fázis se maradjon ki, különösen a mászást nem szabad kihagynia a babának.
Ezért ne siettesd a mozgásfejlődést:
A babák mozgása a felnőttek segítsége, erőltetése nélkül fejlődik egészségesen. Nem szabad kétségbeesni, ha egy mozgásformát később érnek el, mint ahogy az a „nagy könyvben meg van írva”.
Ha egy mozgásforma viszont tényleg nem jelenik meg, akkor fordulj korai fejlesztéssel foglalkozó szakemberhez!
A siettetés ráadásul későbbi mozgásrendszeri betegségeket alapozhat meg. A speciálisan fejlesztett gyerekek az átlagosnál többször produkálnak neurotikus tüneteket, illetve beilleszkedési és viselkedészavarokat.
Összegzés
A mozgásfejlődés normál esetben egy automatikus folyamat, amibe nem szabad beavatkozni. Tehát ne erőltesd egyik mozgásformát sem! Ne ültesd, állítsd, járasd vagy tedd járókába csemetédet, mert így gátolod az egészséges, önálló fejlődést!
Ha azt veszed észre, hogy kihagyott egy fejlődési szakaszt, fordulj orvoshoz és kérd szakember segítségét!
Ami pedig a legfontosabb: tölts minél több időt csöppségeddel és teremts olyan szerető környezetet számára, ahol biztonságban érzi magát!
Ha pedig egészséges módon szeretnéd fejleszteni kisbabád idegrendszerét, gyere el hozzám babamasszázs tanácsadásra! A részletekért kattints ide!
Források:
https://gyerekszoba.hu/baba/mozgasfejlodes-az-ortopedorvos-szemevel
https://companyoflife.com/mozgasfejlodes