Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Apás szülés vagy sem?

Ha éppen a közös gyermeketek várjátok, biztos elgondolkodtatok már az apás szülés előnyein és hátrányain is. Vannak egyáltalán hátrányai? Pontosan milyen érzelmi és gyakorlati előnyökkel jár az apás szülés és milyen hátráltató tényezőkre kell felkészülni?

Egyes apukák szerint a világ legszebb élménye látni megszületni a gyermeküket. Míg 30-40 éve a kabátjuk sarkát gyűrögető apukákkal volt inkább tele kórházi folyosó, addig ma már elképesztően népszerűvé vált az apás szülés.

A szülő nőnek joga van egy felnőtt, 18 éven felüli személyt megjelölni, aki vele lesz a szülés során. Sok kismama női jelenlétet, például a saját anyukája közelségét igényli, másoknak a férjük adja meg a legnagyobb biztonságérzetet.

image 82
image 82

Szerencsés esetben a pár előre eldönti, hogy az apuka jelen lesz-e a szülésnél vagy sem. Viszont érdemes lehet meghagyni a lehetőségét, hogy az apuka bármelyik fél döntése miatt elhagyhassa a szülőszobát. 

Császármetszés esetén a fokozott fertőzésveszély miatt nincs választási lehetőség, az apukának el kell hagynia a műtét helyszínét. Ilyenkor a férfi úgy kapcsolódhat be a születés csodájába, hogy az aranyórán az ő mellkasára fektetik az újszülött csecsemőt.

A nők többségének a férjük jelenléte biztonságot ad. Támogatják a feleségüket, amiben csak lehet, akár egy pohár vízzel, pár biztató szóval vagy egy szerető kézfogással.

A vajúdás és szülés során a kismama kiszolgáltatottan érezheti magát, mert mások döntenek helyette. Ilyenkor az apuka képviselheti kifelé a feleségét, megkérdezheti az orvos akadályozása nélkül, hogy éppen mi és miért történik.

Tagadhatatlan tény, hogy a kötődés az együtt átélt élményeknek köszönhetően alakul ki. Ha még azt is figyelembe vesszük, hogy a férfiak egyre több szerepet vállalnak a családi életben, akkor nem meglepő, hogy az apukák többsége már támogatni szeretné feleségét a szülőszobán is.

A KHS Népességtudományi Kutatóintézet által készített legutóbbi (2022. június) Csecsemőkor Magyarországon című felmérése szerint, a nők több mint fele (56%) mondta azt, hogy gyermeke apja is jelen volt a szülésnél. A kutatás azt is megerősíti, hogy sok nő esetében fontos az apa jelenléte a szüléskor a lelki támogatás, a fizikai és hormonális szempontok miatt is.

image 83

Természetesen az is előfordulhat, hogy az apuka annyira együttérez a feleségével, hogy nem bírja elviselni a hosszúra nyúlt szenvedését és elhagyja a szülőszobát.

Hátráltató tényezőként sokakban felmerül, hogy az apuka nem fogja tudni elviselni a látványt és később nem tud majd a feleségére nőként nézni. Hogyha még el is tekintünk attól a ténytől, hogy a kitolási szakaszban az apa helye a nő válla mellett van és nem kötelező végignézni minden véres részletet, érdemesebb stabil kapcsolatok esetén bevállalni az apás szülést. Hiszen az apuka feldolgozatlan élménye romboló hatással lehet az intim életre.

apás szülés
image 84

Az apás szülésre használt szakkifejezés az „együttszülés”, az apát bevonó ellátást pedig „családközpontú” szülészeti gyakorlatnak nevezzük.

Ha úgy döntöttetek, hogy az apuka bent lesz a szülésen, akkor érdemes az apának is felkészülnie a nagy napra.

Akkor tud majd igazán segítő, nem pedig hátráltató tényezője lenni a szülésnek, ha kellőképen felkészült: tudja, hogyan zajlik a folyamat, milyen komplikációk merülhetnek fel és mi az ő teendője minden esetben. Erre ad segítséget a szülésfelkészítő.

Gyertek el közösen az online szülésfelkészítő tanfolyamra és készüljetek fel testileg és lelkileg is a szülés-születés csodájára!

Források:

https://demografia.hu/kiadvanyokonline/index.php/kutatasijelentesek/article/view/2847/2737

https://www.szuloklapja.hu/9-honap/3248/apas-szules-6-apuka-oszinten-elmondta-a-

velemenyet.html

https://www.liliputi.hu/blog/az-apas-szules-dilemmaja

https://www.webbeteg.hu/cikkek/terhesseg/9250/apas-szules

https://anahitas.org/hu/apas-szules-elonyei-tevhitek-es-kerdesek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük