Az apává válás kihívásai – avagy így támogasd a párodat
Az apává válás már a várandósság alatt elkezdődik. Sajnos az apa érzelmi, biológiai, pszichológiai és szociális változásai sokkal kevesebb figyelmet kapnak az anyákénál.
Pedig ideális esetben az apukák is aktívan részt vesznek abban az óriási változásban, amit a családdá válás jelent. Ott vannak a kismama mellett a várandósság során és ők is érzelmi, gyakorlati kihívásokkal küzdenek. Beleadnak mindent a kapcsolatba és magukra vállalják a pénzkeresés, az anyagi és érzelmi biztonság biztosításának szerepét.
Eközben őket is ezernyi kérdés, sőt elvárás kínozza. Ritkán kérdezik meg őket, hogyan élik meg a várandósság időszakát és az újdonsült apa szerepét. Férfiként nehezebben beszélnek az érzelmeikről, igényük mégis lenne rá, hogy megosszák a félelmeiket a párjukkal, családjukkal, a saját apjukkal és biztatást, támogatást kapjanak.

Milyen kihívásokkal és kérdésekkel szembesülnek a férfiak az apává válás során?
A férfiak ugyanúgy hoznak otthonról szülői mintákat, mint a nők és ők is eldönthetik, megtartják-e őket, vagy változtatnak rajtuk. Mert a jó apaság döntés kérdése. Viszont, ha negatív az apaképük, nehezebben küzdhetnek meg az apasággal kapcsolatos kérdésekkel:
– Nekem való az apaság?
– Mit jelent számomra jó apának lenni?
– Miért jó egyáltalán apának lenni?
– Olyan apa akarok lenni, mint a saját apám, vagy min szeretnék változtatni?
– Hogyan tudom kivenni a részem a szülésből, a gyereknevelésből és mindig ott lenni a
párom számára is?
A társ szerepe az apává válás folyamatában
Mikor egy pár szülővé válik, fontos, hogy érzelmileg ugyanúgy ott legyen a nő a párjának, mint ő a feleségének. A kispapának ugyanúgy támaszra lehet szüksége, hogy elfogadja és felkészüljön az új szerepkörére, és hogy a gyerekvállalás egy közös, pozitív élmény legyen.
A baba világrajövetele után természetes, hogy ő lesz az első a családban és kevesebb szeretetnyilvánítás fér bele a társunk felé. A szülőknek egymás számára mégis meg kell maradniuk nőnek és férfinak, férjnek és feleségnek, egy érzelmileg támogató társnak és nem szabad, hogy kölcsönösen elhanyagolva érezzék magukat. Hiszen a „baby blues”, avagy a szülés utáni szomorúság, esetleg depresszió ugyanúgy felléphet az apánál, mint az anyánál, mert az érzelmeik kölcsönhatásban vannak egymással.
Az apává válással járó fizikai és mentális változások
Az apává válás is sok lelki, pszichológiai, biológiai és szociális folyamattal jár együtt. Az apák is várandósak, csak másképp, mint az anyák. Stresszelnek, átalakul a felelősségi körük és a munka-magánélet egyensúlyuk minősége. Ezeken kívül, az önképük is nagy változáson megy át a rájuk háruló biztonság megteremtésének, illetve a feléjük irányuló elvárások következtében.
A partnerük hormonális változásaihoz kapcsolódó fizikai, hormonális átalakuláson ők is keresztül mennek: csökken a tesztoszteron szintjük, de nő az oxitocin-, prolaktin- és kortizol szintjük. A biológiai változások hatására ők is ráhangolódnak a gyereknevelésre, hogy odaadással gondozhassák csemetéjüket.

Bent legyen-e apa a szülőszobán?
Mivel gyermekük születését mindkét fél saját élete egyik fordulópontjaként éli meg, fontos, hogy egyéni döntés legyen, hogy az apa bent van-e a szülőszobán.
Ha az apák csak társadalmi nyomásra vannak jelen, akkor negatív élmény lehet számukra a szülés folyamata: felléphet rosszullét, valamint a tehetetlenség, haszontalanság és kiszolgáltatottság érzése is. Ahhoz, hogy mindkét fél biztonságban érezze magát és később pozitívan gondoljanak vissza a szülésre, el kell fogadniuk egymás döntéseit. Hiszen az apás szülést nem szabad feltételéül szabni a jó kapcsolatnak és a jó apaságnak sem.
Kutatásokból kiderül, hogy azok az apukák, akik pozitív élményként élték meg a szülést, nagyobb részt vállalnak az apaságban, többet foglalkoznak az újszülöttel és később pozitívabb apa-gyerek kapcsolat alakulhat ki.
Az apává válás folyamata tehát szintén nem sétagalopp, mert rengeteg megerőltető, mégis szép és pozitív változással járhat. Ahogy az anyuka, az apuka is érezheti magát kiteljesedettnek a baba születése után és érezhet nyomást és szomorúságot is.
Éppen ezért megértőnek, türelmesnek kell lennetek egymással és támogatnotok kell egymást fizikai és lelki szinten is. Hiszen életetek eddigi legintenzívebb, kihívásokkal teli, de izgalmas és boldogsággal teli utazására indultok együtt!
Ha szeretnétek közösen készülni a szülésre, akkor várlak Titeket szeretettel a szülésfelkészítő tanfolyamon!
Források:
https://www.pszinapszis.com/az-apasag-szuletese-avagy-az-apava-valas-lelki-folyamatai
https://drmeszarosadam.hu/kisgyermekes/apava-valas-nehezsegei
https://www.libero.hu/allapotod/cikkek/varandos/apava-valas
https://egy.hu/csalad/az-apava-valas-uj-vilagot-szul-de-ki-beszelhet-errol-111844