Az egészséges táplálkozás jelentősége a babatervezés alatt
Az egészséges táplálkozás bevezetését már a babatervezés időszaka alatt, hónapokkal a teherbeesés előtt érdemes elkezdeni.
Ez nem csak azért fontos, hogy a fogantatás minél hamarabb sikerüljön és a kisbabád is megkapjon a fejlődéséhez szükséges minden tápanyagot, hanem hogy Te is egészségesen, problémamentesen és boldogan éld meg a várandósságodat.
Az egészséges életmód tényezői a babatervezés alatt
A babatervezés időszaka alatti egészséges életmód magában foglalja az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozást, a rendszeres testmozgást, a káros szenvedélyek elkerülését, illetve a megfelelő vizsgálatok elvégzését.
Tudtad például, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2017-ben publikált felmérése szerint Magyarországon a lakosság közel 30%-a, vagyis majdnem minden harmadik ember túlsúlyos?
Sajnos a túlsúly megnehezítheti a teherbeesést azáltal, hogy csökkenti a termékenységet, illetve növeli a terhesség során létrejött komplikációk kialakulásának kockázatát (pl.: preeclampsia, vagyis terhességi toxémia vagy magas vérnyomás, terhességi cukorbetegség, koraszületés, halvaszületés).
Természetesen a túl alacsony testsúly is veszélyeket rejt magában, ezért ez esetben törekedni kell a minél változatosabb étkezésre. Túlsúly esetén pedig az étrend mielőbbi megváltoztatására van szükség.

Az egészséges táplálkozás szerepe a babatervezés alatt
A kismamák tápanyag- és energiaszükséglete az új élet táplálása érdekében ugyan megnő, de a tévhittel ellentétben, nem kell kettő helyett enni. :) Az erőszakos diétázást is kerülni kell, inkább a hosszútávú, fenntartható, tudatos étkezésre érdemes törekedni.
Már a babatervezés alatt különös figyelmet kell fordítani a tápanyagdús, minőségi ételek fogyasztására, hiszen a várandósság alatt bizonyos ásványi anyagok és vitaminok szükséglete akár a duplájára is nőhet. Ezért is érdemes már előre beraktározni a legfontosabb tápanyagokból.
Most pedig lássuk, hogy mik azok a makrotápanyagok, amik energiával látják el a szervezetünket:
Szénhidrát:
A szénhidrát egy olyan energiaszolgáltató tápanyag, amit a szervezetünk a májban és az izomzatban raktároz el. Leginkább a lassú felszívódású szénhidrátokból érdemes betárazni, amiket többek között teljeskiőrlésű gabonákból, vagyis finomított liszt helyett teljes kiőrlésű, korpás, magvas pékáruból, zabból, bulgurból, barnarizsből, durum, vagy teljes kiőrlésű tésztákból nyerhetünk ki.
Zsírok:
Habár a növényi eredetű zsírokat érdemes előnyben részesíteni az állatiakkal szemben, fontos, hogy halat is legalább heti kétszer fogyassz az OMEGA-3 zsírsavbevitel miatt, ami bizonyítottan növeli a termékenységet. Zsírokat a tonhal, lazac, szardínia, lenmagolaj, repceolaj, olajos magvak és diófélék nagymértékben tartalmaznak.
Fehérjék:
Fogyassz növényi és állati eredetű fehérjéket is a baba megfelelő növekedésének és fejlődésének elősegítéséhez. Lehetőség szerint pedig válassz sovány húsféléket és tejtermékeket.
Vitaminok és ásványi anyagok:
A Megfelelő vitaminbevitel érdekében fogyassz legalább napi 450-500 g zöldséget és gyümölcsöt.
A folát/folsav bevitel különösen fontos a babatervezés alatt, hiszen a gyermekvállalást tervező, illetve várandós nők számára legalább 400 mikrogramm folsav bevitele az ajánlott napi mennyiség.
Míg a folát/folsav bevitelnek az idegcsőzáródási és egyéb születési rendellenességek megelőzésében, addig a vasnak az alacsony születési testtömeg, a koraszülés vagy a gyermek alacsonyabb IQ szintjének elkerülésében, a kalciumnak pedig a terhességi preeklapsia és a fogak egészségének megőrzésében van szerepe. Fontos még a D-vitamin bevitele is, amely a fogamzókészség romlásának és a várandóssági panaszok és szövődmények megelőzésében lesz a segítségedre.

Összefoglalás
Az egészségügyi kockázatok elkerülése miatt az egészséges táplálkozás már a babatervezés idején is óriási jelentőséggel bír.
Természetesen nemcsak a helyes táplálkozással tehetsz sokat a babád fejlődéséért és a saját egészségedért. Érdemes már a babatervezés alatt lemondani a dohányzásról, csökkenteni az alkohol bevitelt, panaszok esetén elvégezni a megfelelő vizsgálatokat és helyreállítani a hormonháztartás egyensúlyát, illetve a női ciklus ütemét.
Ezt a rendszeres testmozgással is elősegítheted, például a női test sajátosságaira külön figyelmet fordító női jógával.
Ha pedig személyre szabott étkezési tanácsra lenne szükséged a pároddal együtt a babatervezés időszakában, szeretettel várunk egyéni táplálkozási tanácsadásunkon!
Források:
https://gyerekszoba.hu/teherbeeses/keszulj-taplalkozassal-a-teherbeesesre
https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/noi_bajok/cikkek/terhesseg_elott_a_legjobb_eletmod