Fészekrakó-ösztön a szülés előtt: mítosz vagy biológia?
A fészekrakó ösztönnek van valami köze a hormonokhoz? Vagy ez is egy társadalom által a nőkre rótt plusz teher és elvárás? Érdemes-e egyáltalán ezeken a kérdéseken gondolkodni?
Ebben a cikkben a fészekrakó-ösztön hormonális eredetéről, a körülötte terjengő mítoszról és arról lesz szó, hogyan tudod mindezt a helyén és számodra a legegészségesebb módon kezelni.
A fészekrakó-ösztön biológiai eredete
Kutatások nem bizonyítják egyértelműen, de sokan úgy gondolják, hogy a szülés előtt általában 2-4 héttel megjelenő előkészületi, pakolási, rendszerezési láznak hormonális eredete van.
A természetben is megfigyelhető, hogy az állatok felkészülnek az utódok érkezésére. Például a madarak fészekrakással teremtik meg az optimális és biztonságos környezetet a fiókák számára.
A várandósság során intenzív hormonális változások mennek végbe a női testben, ami fizikailag így készül fel a szülésre, mentálisan pedig az új élethelyzetre. Ebben az érzelmileg megterhelt időszakban fontos, hogy az anyuka azt érezze, hogy az ő kezében van az irányítás. Hiszen maga a szülés folyamata is egy kiszolgáltatott helyzet és azután sem lesz minden egyértelmű, hogy hazahoztad kisbabádat a kórházból.

A túlzásba vitt készülődés veszélyei
Természetes, hogy időben fel szeretnél készülni csemetéd érkezésére és az előtted álló feladatra. A hűtő feltöltése, a takarítás, a fertőtlenítés, a bevásárlás, a babaszoba berendezése vagy akár a lakás nagyobb átalakítása is része a készülődésnek.
Baj akkor van, ha a fészekrakó ösztön elszabadul, az anyuka pedig túl sok terhet vesz magára, ami fizikailag és mentálisan is megterheli a szervezetét.
Nem neked kell – és főleg nem a szülés előtti pár hétben – lemosnod az összes ablakot, kézzel tisztítanod a szőnyegeket vagy a plafonról súrolnod a ráfröccsent zsírfoltokat.
Biztosan rengeteg ember vesz téged körül, akik segíteni tudnak ezekben a feladatokban. Sokan az ismeretlentől való félelmüket szeretnék enyhíteni a túlzásba vitt takarítással, amivel nincs is semmi gond addig, amíg ez tényleg megnyugtatja az idegeket és segít levezetni a feszültséget.
Két suvickolás közben viszont érdemes pihenned kicsit, mert a túl nagy fizikai megerőltetés hatására a szülés idejekorán elkezdődhet. Éppen ezért figyelj a testedre és mindig a saját igényeidet tartsd szem előtt!

A fészekrakó-ösztön a mítoszok és társadalmi elvásárok tükrében
Egyes felmérések szerint a fészekrakó-ösztönnek semmi köze nincs a hormonokhoz, hanem régebben a női szerepek megszilárdítását segítette. A nők felé támasztott elvárásoknak az is része volt, hogy egyedül ők végezzék a házimunkát és vacsorával várják a férjüket. Ebből a nézőpontból tehát azért épült be a köztudatba a fészekrakó-ösztön, hogy felkészítse a nőket az életre szóló takarításra és a gyerekekről való gondoskodásra.
Ez egy erősen sarkos hozzáállás, viszont szerintem nem érdemes beskatulyáznunk és túlanalizálnunk a viselkedésünket.
Ma már különösen igaz, hogy az otthonteremtéssel a nők nem társadalmi nyomásra készülnek fel a kisbabájuk érkezésére, hanem azért, mert ezt szeretnék.
Ha ahhoz, hogy nyugodtan tudd várni a babád érkezését arra van szükséged, hogy takaríts, berendezd az otthonod, harmóniát és békés hangulatot teremts, akkor nyugodtan éld bele magad a készülődésbe.
De ne várd el, hogy minden tökéletes legyen, mert nem fog minden úgy sikerülni a baba érkezése körül, ahogy azt elképzelted.
Nem minden a te feladatod! Ezért az előkészületekben is támaszkodj a családodra. Vondd be a párod is, mert így a várakozás is egy meghitt, közös élménnyé alakulhat.
Tehát bűntudat nélkül is megkérdheted szeretteidet egy-egy nehezebb feladat elvégzésére. Tudom-tudom, a munka akkor lesz jól elvégezve, ha te csinálod… én is így vagyok ezzel.
De mikor eluralkodik rajtad a túlzott kontroll, gondolj bele abba, hogy mi a fontosabb: egy csíkmentesen csillogó ablaküveg és a szomszéd anyuka véleménye vagy a fizikai és mentális egészséged.
Meggyőződésem, hogy az utóbbi a helyes döntés, mert szerető és biztonságos otthont te is csak kiegyensúlyozottan tudsz teremteni.
A kiegyensúlyozott babavárás, illetve a fizikai és mentális jóléted érdekében pedig gyere el hozzám kismama jógára!
Források:
https://behir.hu/tudomany-a-takaritas-mogott-a-feszekrako-oszton-mukodesben
https://www.noklapja.hu/aktualis/2020/04/02/teszt-feszekrako-oszton-mitosz-hormon-
vagy-a-hazimunka-betanitasa/