Gátizom kisokos I. rész – Mit nevezünk gátizomzatnak?
A medencefenék izomzata (gátizomzat) tartja az alhasi szerveinket, itt helyezkednek el a belső nemi szervek, a húgycső és a végbél.
A gátizomzat legfőbb funkciója a tartás. Ez egy kis tálhoz vagy kosárhoz hasonlító izomlemez, melynek rostjai különböző irányokba futnak, a terheltebb területeken vastagodnak, máshol vékonyodnak. A szeméremcsonttól a farokcsontig futó izomköteg felel a húgycső, a hüvely és a végbél izmainak feszesen tartásáért.

A gyenge gátizomzat okozhat többek között méhsüllyedést, hüvelysüllyedést valamint hólyag-, és végbélsérvet. Ezek mellett kevésbé drasztikus, de mégis igencsak kellemetlen tüneteket okozhat, ha nem képes ellátni a feladatát. Ilyenek például az akaratlan vizelet-, és szélvesztés tüsszentéskor vagy köhögéskor. (Minden olyan mozdulatnál, amely a hasüreg hirtelen összehúzását okozza.)
Bár nem látjuk ezt a területet, nagyon fontos szerepe van életünk során. A gátizomzat egy akaratlagosan is mozgatható izom, ellentétben például az olyan izmokkal, mint a bélrendszer izmai, melyek mozgását nem tudjuk tudatosan befolyásolni.
Az akaratlagos mozgathatóságának hála, rendszeres gyakorlással fejleszthető, és karban tartható.
Mint nagyon sok más esetben a gátizomnál is a megelőzésre fektessük a hangsúlyt, hogy a tartó funkciót sokáig maradéktalanul elláthassa.
A gátizom torna videó segítségével Te is elsajátíthatod a gyakorlatot! Kattints ide!