Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Hason vagy háton fektesd a babádat?

Mire hazahozod újszülött csecsemődet a kórházból, érdemes tisztában lenned az alvási pozíciók előnyeivel és veszélyeivel. Mivel 3-4 hónapos koráig egyedül nem tud megfordulni, te fogod meghatározni, hogy háton, hason vagy az oldalán feküdjön a baba.

Nem mindegy, hogy melyik pozíciót választod, mert egyes testhelyzetekben nagyobb a légzéskimaradás és bölcsőhalál veszélye. Ebben a cikkben összeszedtem mindegyik pozíció előnyeit és hátrányait, hogy a legnagyobb biztonságban tudd altatni a kisbabádat.

image 85
image 85

Csak hasfájáskor érdemes hason altatni a kicsi babákat. Ilyenkor a hason lévő enyhe nyomás miatt a szelek könnyebben távoznak. Meleg párnát is lehet helyezni a pocakjuk alá, ami mérsékli a fájdalmat.

A hason fekvő babák sokkal mélyebben alszanak. Egyrészt így nem tudnak hadonászni a kezecskéikkel úgy, mint háton fekve, mert így kevesebb inger éri őket altatás közben.

Másrészt viszont a Moro-reflex is kikapcsol, az az önvédelmi reflex, amit veszélyhelyzet, váratlan zaj vagy inger vált ki a babákból.

Mélyebb alvás közben légzéskimaradás is könnyen kialakulhat. Nem meglepő hát, hogy ebben a pozícióban altatott babák között a leggyakoribb a bölcsőhalál előfordulása is.

Arra is érdemes odafigyelned, hogy ne pakolj túl sok ágyneműt, takarót, játékot vagy akár szundikendőt a kiságyba, nehogy ezek is fulladást okozzanak.

Ezenkívül semmiképp se fektesd hason a babádat, amíg a köldökcsonk le nem esik. Az is veszélyfaktort jelenthet, hogy a kisbaba ebben a pozícióban visszalélegzi a kilélegzett levegőt, ami csökkenti az oxigénszintet. Ez pedig akadályozza a felső légutak helyes működését.

Tehát a hason alvást érdemes körülbelül egy éves korig kerülni, de fokozott felügyelet mellett hasfájáskor érdemes megpróbálkozni vele.

image 86
image 86

Oldalt fekve a baba ugyanolyan mélyen alhat, mint hason fekve. Így itt is felmerülhetnek a mélyalvással kapcsolatos fent felsorolt veszélyek.

Oldalt fektetett babáknál viszont kevesebb az esélye a bukás visszacsorgásának. Illetve ebben a pozícióban érdemes párnával vagy szivaccsal kitámasztani a csecsemő testét, nehogy elbillenjen alvás közben.

A legnagyobb egészségügyi szakmai szervezetek, többek között az American Academy of Pediatrics (AAP), az UNICEF, a National Health Service, a BASIS, a World Sleep Society, az Országos Mentőszolgálat és a Magyar Gyermekorvosok Társasága is azt javasolja, hogy a babákat háton altassuk 1 éves korukig otthoni körülmények között.

Háton fekvéskor szabadon mozog a kéz és a láb, ami ugyan nem segít az elalvásban, de a mozgásfejlődésben annál inkább. A mozgásfejlődést a babamasszázs is támogatja, amiről bővebben itt olvashatsz.

Ha pedig gyorsan szeretnéd elaltatni a kisbabádat, abban a pólyázás nagy segítségedre lehet. A babák nyújtózás közben az anyaméhben is ellenállásba ütköztek, így ugyanolyan biztonságban érezhetik magukat a pólyában, mint az anyukájuk pocakjában.

A háton fekvés másik előnye, hogy nem nyomódik a mellkas és a has, így könnyebben megy a légzés is. Háton fekve a legkisebb az esélye a bölcsőhalálnak is.

Háton alváskor érdemes egy vékonyka babapárnát tenni a kicsi feje alá, hogy egy vonalban legyen a pelenkával megemelt popója a fejecskéjével. Léteznek kifejezetten újszülötteknek készült párnák, érdemes ezekből válogatni.

Háton fekvéskor is oda kell figyelni a bukásra, mert a tej visszafolyhat és bekerülhet akár a légcsőbe is.

Minden baba más, máshogy szeretnek aludni és általában fél éves korukra kis is alakul, hogy melyik pozíciót kedvelik a legjobban. Természetesen az életkorral ez is változhat, ezért 2 hónapos kortól érdemes váltogatni a pozíciókat.

Hason vagy oldalt fekvés során pedig fokozottan oda kell figyelned a kisbabád alvására! Már csak egyetlen rizikófaktor esetén is érdemes a hátára fordítanod őt. De ne feküdjön állandóan háton se, többször hasra kell fektetni éber állapotban, nehogy laposfejűség vagy tartáshibák alakuljanak ki.

A legnagyobb biztonság érdekében legalább 6 hónapos korig használj légzésfigyelőt is!

Készülj fel testileg és lelkileg is babád érkezésére és gyere el hozzám szülésfelkészítő online tanfolyamra! Várlak téged szeretettel!

Források

https://www.bubbaland.hu/blog/ujszulott-fektetese

https://www.anyagyere.hu/mikor-ajanljak-a-szakemberek-a-baba-hason-altatasat

https://www.bababaratszallasok.hu/barni-blogja/bejegyzes/hason-vagy-haton-aludjon-a-baba

https://diaper.hu/hason-haton-oldalt-hogy-altassuk-a-babat

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük