Így építsd be a császármetszés utáni mozgást az életedbe
Tévhit, hogy császármetszés utáni mozgás a gyermekágyi időszakban tiltott az anyukák számára. Viszont az tény, hogy az anyukáknak több pihenésre, gyógyulásra és regenerációra van szükségük, mint természetes szülés esetén.
A mobilizáló gyakorlatokat pedig minél hamarabb el kell kezdeni a gyors regeneráció érdekében. A műtét után gyengébb lesz a mama állóképessége és teherbírása, viszont ma már viszonylag gyors a felépülési időszak.
A gyógyulási folyamatot valamivel megnehezíti, hogy az anyuka minél hamarabb el szeretné látni a kisbabáját, viszont az új kis élet extra lelkierőt és kitartást adhat neki.

Mi történik az anyuka testével a császármetszés során?
Császármetszés során a babát műtéttel, a hasfalon át emelik ki. A vágással több réteget metszenekát, ezért két heg is keletkezik:
- általában a bikinivonal alatt, szemmel látható heg a bőr felületén és
- a méh falán ejtett belső varrat.
Míg a külső varrat gyorsan gyógyul és a seb pár nap alatt leesik, addig a belső varrat hegesedése 3-4 hónapra is nyúlhat.
A császármetszés utáni kímélő mozgások jelentősége
Ha ezt a cikket várandósan olvasod, akkor érdemes a 2. trimeszter környékén elkezdened felkészíteni a testedet a szülésre.
Annak érdekében pedig, hogy jobb minőségű legyen a császármetszés utáni gyógyulás, érdemes célzott regeneráló mozgásokat végezned már a kórházban is. Ezt nevezik posztoperatív mobilitásnak, amit érdemes egy kis bokakörzéssel, térdhajlítással, combfeszítéssel kezdeni.
Minél hamarabb elkezded ezeket a mozgásokat, annál inkább csökkentheted a császármetszés szövődményeinek esélyét, amik sokkal súlyosabbak lehetnek, mint a természetes szüléssel kapcsolatos szövődmények.
Sajnos a leterheltség miatt a legtöbb anyuka nem találkozik gyógytornásszal a kórházban, ezért érdemes előre felkészülni, illetve később önállóan szakember segítségét kérni.
Milyen császármetszés utáni mozgásokat végezz?
Kezdd mobilizáló gyakorlatokkal, alsó mellkasi légzéssel. Figyelj a testtartásodra, végezz vénás tornát.
Ha nem hanyagolod el ezeket a mozgásokat, akkor mérséklődik a hasűri összenövések kialakulásának esélye, javul a keringés, illetve gyorsan és könnyebben el tudod majd látni a kisbabádat.
A mobilizáló- és légzőgyakorlatokat a varrat kikerülése és a seb leesése után kiegészítheted ahegmasszázzsal. Ennek azért van nagy jelentősége, mert a kötőszövet kb. 1 év alatt rendeződik, így hatással lehet a hasad regenerációjára is.
Haskötőt maximum 4 hétig használj, de ez nem helyettesítheti a hasizmok regenerációját!

A gyakorlatok intenzitásának növelése
Nem szabad túl hamar elkezdened edzeni a császármetszés után, mert elgyengülhet a méhfal varrata, egy szakaszon szétnyílhat a vágás és még sérv is kialakulhat a vágás vonalán.
A testmozgások intenzitásának növelésében a fokozatosság a legelső szempont!
A gyermekágyi időszak alatt kerüld a páros lábemelést, a lefelé néző plankokat, futást, ugrálást, felülést és a javasolt gyakorlatok közül azokat is, amelyek kellemetlen érzéssel járnak. Ha jelentős túlsúllyal rendelkezel, akkor várj az edzés elkezdésével a 10-12. hétig, mert a hasizmon lévő zsírszövet lassítja a gyógyulást.
A műtét után 6 héttel és az orvosod jóváhagyásával lehet elkezdeni például úszni. Vagy sétálj sokat a babáddal és fokozatosan növeld az időtartamot!
Ha a terhesség előtt nem edzettél, akkor kérj fel egy szakembert, hogy edzéstervet állítson össze neked. Végezz saját testsúlyos edzéseket heti 2-3 alkalommal!
Ha már a várandósságod előtt is rendszeresen edzettél, akkor kezdj saját testsúlyos edzésekkel, majd vesd be az otthon használható eszközöket is, mint a kisebb kézi súlyzót vagy gumiszalagot.
A súlyzós edzést viszont csak 2-3 hónap után vezesd be szakember felügyeletével.
Összegzés
Ne vedd félvállról a gyógyulást, mert neked kell tenned elsősorban a saját egészségedért és a kisbabád is meghálálja a gyors felépülésedet.
Merj mozogni már a császármetszés utáni első napokban és kérj profi segítséget később is!
Kezdetben kíméld magad, figyelj a fokozatosságra és ne terheld túl a testedet! Nagyszerű segítséget kaphatsz gyógytornászoktól, ezért élj a lehetőséggel az egészséged érdekében!
Még többet szeretnél megtudni a várandósság utáni testmozgásról? Akkor olvasd el az előző cikkemet!
Források:
https://csaszarvonal.hu/cikk/maradj_mozgasban_csaszar_utan_is/20190312220604
https://csaszarvonal.hu/cikk/csaszar_utan/csaszarmetszes_utani_torna_ezt_ajanljuk/202201281800
https://mozgaskontrollkozpont.hu/2021/12/02/gyogytorna-csaszarmetszes-utan
https://biotechusa.hu/edzes-csaszarmetszeses-szules-utan
https://www.hockmarta.hu/magyar_pdf/babainfo/babainfo2010_szept_2.pdf