Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Így győzd le az anyasággal kapcsolatos elvárásokat

Az anyasággal kapcsolatos elvárások és vélemények több frontról ostromolják az anyákat:

Ezek közül általában az anya saját magával szemben támasztott elvárásai a legnyomasztóbbak, amik leginkább kulturális, társadalmi, családi mintákból erednek.

image 72
image 72

A világháborúk előtt az anyaszerepben megboldogultan kiteljesedő anyakép tévhite hódított. A gyermekek ellátása, a családi élet megszervezése és összetartása, illetve a véget nem érő házimunka volt a nők elsődleges feladata. Nem kellett ahhoz közösségi média, hogy a nők összehasonlítsák egymás „anyai sikerét”, látszólagos vagy tényleges boldogságát, kezdve a csillogó konyhapulttól, a magánéleten át a gyerekek képességéig.

Ez a szerep sokszor önfeladással, elszigetelődéssel és a nők saját igényeinek feladásával járt. A háborúk okozta demográfiai átalakulás életre hívta a „dolgozó nő” és egyben „családanya” ideálját. Így már nemcsak a főzésért, mosásért, takarításért és a gyereknevelésért, de a család anyagi boldogulásáért is részben, vagy sok esetben teljes egészében az anya volt a felelős.

A 2000-es évek felé robogva egyre több tudást szereztünk a gyerekek mentális és lelki fejlődésével kapcsolatban, így vált a gyerekek érzelmi és kognitív fejlődésének terhe az anyák vállát nyomú újabb és „önmarcangolásra okot adó” teherré.

Ezt az önmarcangolást tetézi még napjaink karrierista felfogása. A nők lelkében egyre nagyobb harcot vív a saját képességeikért és a férfiakkal egyenrangú teljesítményért járó önbecsülés és társadalmi elismerés kivívása, az önmegvalósítás, a független karrierút vágya, a klasszikus anyaszerepek iránti belső igénnyel.

A jó hír viszont, hogy az utóbbi években egyre nagyobb hangsúly kerül az anyák mentális jóllétére, ami elveti az önfeladás gondolatát, de behozza az öngondoskodásnak az anyára, a babára és az egész családra való jótékony hatását.

A most gyermeket vállaló 20-as és 30-as generáció egyre inkább úgy tekint a családra, mint egymást támogató egységre, ahol az apa és anya egyaránt szerepet vállal nemcsak a gyereknevelésben, a házimunkában, de a kenyérkeresésben is.

Habár a közösségi média túlságosan könnyen elérhető színtere az ítélkezésnek és az összehasonlításnak, mindenki egyéni felelőssége, hogy megfelelően használja és a saját javára fordítsa a széleskörű tájékozódás lehetőségét.

Beléphetsz támogató anyacsoportokba, hasznos önismereti és pszichológiai cikkeket és posztokat olvashatsz a várandósággal, anyasággal, gyerekneveléssel, a családi és magánéleti egyensúly fenntartásával kapcsolatban.

Meghallhatod azoknak az anyáknak a hangját, akik az anyaságra, mint életcélra tekintenek, de azokét is, akik a gyerekek mellett saját karriert futnak be. Mindkettő lehet boldog és önmegvalósító élet, de rajtad múlik, melyiket választod.

A döntéshez tudatosítanod kell magadban, hogy az anyasággal kapcsolatos társadalmi és kulturális, de akár a család és ismerősök felől érkező elvárások zöme nem az objektív valóságot tükrözik és nem is megingathatatlan, egyetemes igazságok.

image 73
image 73

Egy kisbaba születése ma már talán egy családba, mint rendszerbe és önálló individuumokból álló egészbe való beintegrálódást kell, hogy jelentse. Ez a rendszer elsődlegesen a baba igényeit elégíti ki, de helyet csinál az anyaságban az anyának is.

Mert ha saját magadra nem fordítasz időt, akkor stresszessé, szorongóvá válhatsz, ami a baba lelki, érzelmi és mentális egészségére és a párkapcsolatodra is negatív hatással lehet.

Éppen ezért adj teret a saját vágyaidnak, tekints magadra anyaként, nőként és független egyéniségként egyaránt. Mert igenis eldöntheted, hogy milyen mintákat követsz, vagy milyeneket alakítasz ki magadnak. Megérdemled, hogy önmagad légy, szeresd és gondoskodj arról a gyermekről és istennőről, aki egyaránt benned él.

Források:

https://mindsetpszichologia.hu/elvarasok-csapdajaban-az-anyasag-mitoszai

https://wmn.hu/wmn-life/55795-sajat-magunkra-i

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük