Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Így küzdd le a félelmeidet a várandósság alatt

A félelmek leküzdése nem egyszerű és sokszor hosszabb ideig tartó folyamat a várandósság alatt.

Ezek a félelmek nem mindenkit érintenek ugyanúgy, és eltérhetnek a módszerek is, amikkel a kismamák megbirkóznak a velük. Viszont létezik pár megoldás, ami mindenkinek kapaszkodót nyújthat a bizonytalan időszakokban.

Ebben a cikkben összeszedtem a top 3 félelmet, amikkel a legtöbb kismama találkozik a várandóssága során. Illetve azokat az általános érvényű tanácsokat is összegyűjtöttem, amik segíthetnek eloszlatni a leggyakoribb terhességgel kapcsolatos félelmeket.

image 78
image 78

Neked is szabad félned. Azt viszont nem szabad hagynod, a félelem eluralkodjon rajtad és meghatározza a mindennapjaidat. A párod, az orvosod, védőnőd, szülésznőd, családod és barátaid mind azért vannak, hogy támogassanak téged.

A saját és a babád egészségével kapcsolatos kérdéseidet viszont mindenképpen szakembereknek tedd fel, mert ők tudnak szakszerű és nem csak saját tapasztalatokra épülő választ adni rá.

A párodra, családtagjaidra és barátaidra lelki támogatás szempontjából érdemes támaszkodnod. Természetesen jól esik megosztani a várandósággal és szüléssel kapcsolatos tapasztalatokat olyan nőkkel, akik épp benne vannak, vagy már átestek a folyamaton.

Ilyenkor szem előtt kell tartanod, hogy minden terhesség egy picit más. Van, aki fizikai rosszulléttel küzd, másoknak inkább lelki támaszra van szükségük. Sőt, ugyanazokat a tüneteket sem éli meg mindenki egyformán.

Éppen ezért, ha valamiben bizonytalan vagy, akkor végső soron mindig az orvosodhoz vagy védőnődhöz fordulj.

A kismama fórumok vagy Facebook csoportok közül is maximum 1-2 olyat válassz, ahol nem keserűséggel és vádaskodással, hanem elfogadással találkozol.

Ha mindenképpen meg szeretnéd más anyukák és kismamák tapasztalatát hallgatni, akkor beszélgess inkább közeli családtagokkal és barátnőkkel.

image 79
image 79

Nekem a személyes kapcsolódás mindig többet ad, mint az online beszélgetés vagy véleményalkotás. Ezért érdemes belépned egy megtartó, kismamáknak szóló női körbe vagy részt venni kismama jóga vagy egyéb sportlehetőséget kínáló órán, ahol minőségi és támogató emberi kapcsolatokat alakíthatsz ki.

A szülésre való felkészülésben és a félelmek leküzdésében tökéletes segítségedre lehet egy- egy jól összeállított szülésfelkészítő tanfolyam is, ahol választ kaphatsz nemcsak lelki, de technikai kérdésekre is.

Ha a mindezek után a félelmeid intenzitása nem csökken, érdemes lehet pszichológussal konzultálnod. Ő biztonságos és szakmai közegben tud segíteni a mélyebb problémák feloldásában.

A várandósság alatt tilos nyers húst és tojást enni, illetve érdemes hanyagolni a belsőségek fogyasztását és figyelni a cukorbevitelre. Számos cikket, könyvet el lehet olvasni a várandósság alatti helyes táplálkozásról, illetve biztos, hogy az orvosod is tájékoztat erről már az első konzultáción.

Attól, hogy véletlenül megeszel egy túrós palacsintát, aminek a töltelékébe nyers tojást rakott az egyik családtagod, még nem biztos, hogy bármi baj történik. Figyeld a tested, beszélj az orvosoddal, de ne aggódj feleslegesen!

Ha bizonytalan vagy egy étellel kapcsolatban, akkor inkább ne edd meg. De te is emberből vagy, egyszerűen nem lehet minden rizikófaktort kiszűrni.

Sokan úgy vetélnek el, hogy még nem is tudnak róla, hogy babát várnak. Míg a 3-4. héten a vetélés kockázata 50-75%, miután van szívhang, ez az érték 10-15%-ra csökken.

A 8-13. hét között 2-4% a kockázat, a 14-20. héten pedig 1% alá csökken. 

A szülést több milliárd anyuka végigcsinálta már. A női test egyszerűen úgy teremtetett, hogy képes erre a csodára. Ebbe pedig Te is beletartozol! Lehetőség szerint legyen bent valaki veled a szülőszobán, akiben feltétel nélkül megbízol.

Legyen az egy szülésznő, dúla, a párod vagy anyukád. Tudd, hogy támogatásukkal vagy szakértelmükkel melletted állnak. Az is segíthet, ha előre felméred a terepet a különböző kórházakban és a számodra legmegfelelőbbet választod.

A legtöbb szorongást és félelmet az váltja ki, hogy úgy érzed, nem tudod befolyásolni a helyzetedet. Úgy érezheted, hogy a szülés a képességedet meghaladó feladat vagy olyan változást fog hozni az életedben, amit nem tudsz kezelni.

Fókuszált belső munkára van szükség a várandóssággal kapcsolatos félelmek leküzdéséhez és a változások elfogadásához. Viszont minden változás és feladat, ami előtted áll azért van, hogy a te fejlődésedet szolgálja.

Ha szeretnél felkészülni a szülésre és választ szeretnél kapni a kérdéseidre, szeretettel várlak a szülésfelkészítő tanfolyamomon!

Források:

https://gyerekszoba.hu/terhesseg/a-vetelesek-aranya-hetrol-hetre

https://gyerekszoba.hu/terhesseg/felelmek-a-terhesseg-alatt

https://dietaesfitnesz.hu/egeszseg/aggodo-kismamak-leggyakoribb-felelmek-a-terhesseg-

alatt-23092/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük