Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Így tarthatod meg az egyensúlyt az anyaság és karrier között

A munkáltatót a munkaviszonnyal kapcsolatban ugyanúgy törvénybe iktatott kötelezettségek terhelik, mint a munkavállalót.

Az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy a gyermek 3 éves koráig a munkáltatónak korlátozottak a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos lehetőségei. Ezt csak akkor teheti meg, ha az anyuka korábbi munkaköre megszűnt és nincs más, a korábbi munkakörhöz szükséges végzettségnek, képességnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen munkakör, vagy a visszatérő kismama visszautasítja egy új munkakörben felajánlott pozíciót. Viszont tudnod kell, hogy a fizetést nem csökkenthetik és a munkakör módosításában közösen kell megegyeznetek.

De mi is a valóság?

Sok esetben a korábbi munkahely egy mondvacsinált vagy valós oknál fogva más munkakörbe szeretné kényszeríteni a visszatérő munkavállalót, vagy akár meg is szünteti a munkaviszonyát. Ilyenkor mindenképpen érdemes megvizsgálni a jogi helyzetet és a munkáltató hivatkozását.

Sajnos valóban vannak ilyen helyzetek, ezért nem mindegy, hogy családbarát szemléletű munkahelyről megyünk-e el szülni és mennyire vagyunk tisztában a jogainkkal.

Részmunkaidőben is lehetőség van dolgozni, ha a baba 3 éves kora előtt úgy érzed, még nem fér bele számodra a teljes állás. Ilyenkor viszont a juttatások is csökkennek. (Több gyerek esetén a legkisebb 5 éves koráig dolgozhatsz részmunkaidőben.)

Tehát a baba születése előtt érdemes ösvényt találni a jogszabályok erdejében, beszélni a főnökünkkel, munkáltatónkkal az elkövetkezendő időszakról, a lehetőségekről és minél tájékozottabban, akár előre átgondolt tervvel nekivágni a babázásnak.

baba mama

Sok nő már a szülés előtt belevág, vagy akár utána fog bele egy vállalkozásba és találja meg a hivatását. Ez egy rugalmasabb életet eredményezhet, viszont könnyebb lehet belecsúszni a túlórázás csapdájába.

Vállalkozóként is érdemes előre eldönteni, hogy mikor térünk vissza tevékenyen a munkába, milyen szolgáltatásokkal készülünk, megy-e tovább a vállalkozás – mondjuk alvállalkozókkal – míg mi babázunk, vagy szeretnénk-e teljes leállást? Esetleg elvégzünk kisebb feladatokat, míg a baba alszik?

Legyen tervünk, de természetesen nem szabad a végletekig ragaszkodni az előzetes elhatározáshoz, mert nem tudhatjuk, milyen lesz a gyermekünk. Nyugodt, vagy magasabb igényű csecsemőn lesz? Nekünk mennyi ideig fog tartani és hogyan fog lezajlani a regeneráció, mennyi energiánk lesz a baba gondozásán és házimunkán túl a karrierünkre is és milyen segítséget tudunk igénybe venni?

A vállalkozásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai az alkalmazotti munkával szemben. Hiszen nekünk kell megtervezi, „összeállítani” a saját munkánkat, ami több fejtörést okozhat. Az alkalmazottaknak viszont meg kell vívni az esetleges „harcaikat” a munkáltatóval a visszatéréssel és annak körülményeivel kapcsolatban.

image 37

Tehát egy anyának alkalmazottként és vállalkozóként sem könnyű a helyzete a rá váró döntéshelyzetek és az őt ért ítélkezések miatt sem, ha egyszerre dolgozik és neveli a gyerekeit. Vagy rossz anyának, vagy nem elég jó munkaerőnek/vállalkozónak bélyegzik, ha nem jut erre vagy arra elég ideje. Ezeket a bélyegeket pedig hajlamosak vagyunk saját magunkra is ugyanúgy ráragasztani.

Ilyenkor érdemes tudatosítani magunkban, hogy nincs olyan, hogy tökéletes ember, de ezzel együtt helyt állhatunk mindkét területen. A család ráadásul jó esetben 3 pilléren áll, aminek az apuka is szilárd részét képezi. Az apa, aki nem „besegít” az anyukának, hanem részt vesz a gyereknevelésben, a házimunkában és ha kell, maga is a gyermekét, feleségét, a családi életét helyezi a karrierje elé.

A kisgyermekes családoknak össze kell állítaniuk a saját rendszerüket és szabályaikat, amiben mindegyik fél jól érzi magát. Ezeket a szabályokat viszont ne féljünk megváltoztatni és az új igényeinkre szabni. Mert az életünk folyamatosan változik, ahol el kell fogadni, hogy egyszer a magánélet, másszor a karrier lép egy kicsit előtérbe a szülők egyik vagy másik tagjánál. Ilyenkor pedig a legfontosabb, hogy támogassuk egymást és ne érezzünk bűntudatot, mikor kicsit saját magunkra is gondolunk.

Ebben az esetben szeretettel ajánljuk képzéseinket, melyeken több kismama és kisbabás anyuka is sikerrel vizsgázott, megszerezve ezzel a tanúsítványt, amivel akár vállalkozását is elkezdheti. Akár a várandósság idején, akár a szülés utáni időszakban foglalkoznál anyákkal, nálunk jó helyen jársz!

A kismama jóga oktatóképzésen fontos, hogy holisztikusan tekints az egész várandósságra, és ne csak a jógaszőnyegen, hanem azon túl is hiteles válaszokat tudj adni a kismamák kérdéseire. A képzés gyakorlati fókuszú, de nagy hangsúlyt fektetünk majd az elméleti megalapozásra. Szeretnénk, ha nem csak azt tudnád, hogy melyik gyakorlatokat alkalmazhatod, hanem azt is, hogy MIÉRT ezeket. 

Baba-mama jóga és babamasszázs oktatóként egyaránt bekerülsz egy család életébe, ami amellett, hogy fantasztikus érzés és megtiszteltetés, nagy felelősség is! Az oktatásaid során minden alkalommal megfigyelheted majd, hogy hogyan alakul egy anya és kisbabája kapcsolata, vagy a teljes család dinamikája, miután megérkezett hozzájuk a kisbabájuk. Minden alkalommal látni fogod, hogy ezek a csöpp gyermekek mennyit fejlődnek egy-egy hét elteltével is! Ezért kiemelten fontos, hogy oktatóként tisztában legyél a csecsemők megfelelő fejlődési ütemével, és a mozgásfejlődés egyes mérföldköveivel. 

Források:

https://femina.hu/gyerek/visszateres-a-munkaba-szules-utan

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük