Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Jógával a stressz ellen – kismamaként is

Napjainkban a jóga igencsak felkapott mozgásforma lett, ami nem is csoda, hiszen a számtalan jótékony hatása kutatásokkal is alátámasztott. Így szépen lassan becsempészte magát a nyugati kultúrába, és mára jógázik férfi és nő, idősebb és fiatalabb, mindenki. Mi most – értelemszerűen – a jóga kismamákra gyakorolt hatásait igyekszünk összeszedni!

A jóga a test és az elme együttes munkája, a gyakorlás alatt a gondolatok elcsendesednek, a mozgás által a testünk rugalmasabbá, energikusabbá válik, a testtartás javul. A rendszeres gyakorlás által javul a koncentráció, a légzőgyakorlatok elsajátításával pedig csökken a stressz szint.

A várandósság alatt számos változáson megyünk keresztül nem csak testileg, hanem lelkileg is. Alapvetően az a gondolat is megterhelő lehet, hogy a családunkba egy új jövevény érkezik, felbolygatva a mindennapjainkat. Akármennyire terveztük és természetesen várjuk az érkező kisbabát, az életünk megszokott üteme megváltozik, ami stressz helyzetet teremt. A terhesség során a kismamában gyakran merülnek fel a kétség által vezérelt gondolatok, mint „Elég jó anya leszek-e?” „Fel vagyok-e készülve erre?” „Mi lesz a munkámmal/kapcsolatommal/eddigi életemmel?”. A nők ezeket a gondolatokat és a hétköznapi kihívásokat is másképpen dolgozzák fel. A depresszió és a szorongás két gyakori válaszreakció a stressz kezelésére, és fontos tudni, hogy mindkét állapot hatással van a babára.

A kismama jóga egy kifejezetten a várandósság időszakára kifejlesztett jóga gyakorlás, ami amellett, hogy felkészíti a testet a babavárás alatt bekövetkező változásokra, segít elérni a tudatos jelenlét állapotát, ami által elcsendesíthetők a külső körülmények, zajok, és a belső negatív gondolatok egyaránt. Ez rendszeres gyakorlással, átültethető a mindennapokba is, így nem csak az órán tudjuk pihentetni az elmét és arra koncentrálni, ami igazán fontos, hanem azon kívül is.

Egy 2013-as kutatásban azt vizsgálták, hogy a jóga sikeresebbnek bizonyul-e a szorongással és depresszióval szemben kismamák esetében, mint a kismama torna. A vizsgálatban részt vevők 16 héten keresztül vettek részt egy hatvanperces jóga órán, ahol szó volt a várandósságról, gyakorolták a légzőgyakorlatokat és a testtartást javító ászanákat. A vizsgálat utáni eredményekből kiderül, hogy az állapotszorongás 15,65%-kal, míg a depresszió 30,67%-kal csökkent.(Nagarathna, Satyapriya, Padmalatha és Nagendra, 2013).

Míg a kismama torna során csak a mozgás valósul meg, a kismama jóga alatt több tényező is segíti az élettani hatások megvalósulását. A légzőgyakorlatok amellett, hogy a jelenben tartanak, hasznosíthatók a vajúdás alatt is, hiszen segítenek a felmerülő érzelmeket, érzéseket összekapcsolni a fizikai érzetekkel. Ezáltal tudjuk elfogadni és megélni a vajúdás és majd a szülés pillanatait. A jóga gyakorlás alatt is használjuk a légzésünket bizonyos feszült izmok ellazítására. Ugyanezen metódus alapján használható a kismama jóga alatt tanult pránajáma is, a szüléskor a medencetájék lazítására.

A kismama jóga rendszeres gyakorlásával tehát enyhíthető a mindennapi stressz, a test felkészíthető a vajúdásra és szülésre. Azáltal pedig, hogy az anyuka képes ellazulni és megélni a pillanatot, a baba stressz szintje is csökken.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük