Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Ki kicsoda a szülészeten?

A várandósság ideje alatt számos témában érdemes tájékozódniuk a gyermeket váró pároknak. A kismamáknak törődniük kell a saját fizikai és testi egészségükkel, a táplálkozásukkal, figyelniük kell a vitaminpótlásra, miközben a párjukkal berendezik a babaszobát, felkészülnek a szülésre és a kis jövevényük fogadására. 

Ennek a készülődésnek fontos része, hogy megismerkedjetek a szakorvosok és a segítő személyzet hatáskörével a szülészeten, hiszen ők viselik a mamák és babák gondját a szülés során. 

Tudnotok kell azt is, hogy kihez milyen kérdéssel fordulhattok és milyen kompetenciával bírnak az egyes szakemberek. 

Hiába kérdeznétek egy neotanológust arról, hogy hogyan zajlik egy szülés, amikor ez a szülésznő, illetve a szülész-nőgyógyász orvos hatáskörébe tartozik. 

Ebben a cikkben egy kis kapaszkodót szeretnék adni számodra, hogy magabiztosan kommunikálhass a téged segítő szakemberekkel a szülés előtt, közben és után.

A szülészet részben sebészeti és részben segítő terület, amely a terhességgel, a szüléssel és a gyermekággyal foglalkozik. A szülészeten találkozhatsz szülész-nőgyógyász szakorvosokkal, szülésznőkkel, védőnővel, csecsemőápolóval, gyermekorvossal, szakápolókkal, de még dúlával is. 

Mivel rengeteg szakterület képviselője van jelen a szülészeten, sokszor nehéz eldönteni, hogy ki gondoskodik a babádról és ki rólad.

Ki kicsoda a szülészeten?,szülészet,szülészeti dolgozók

A szülésznő lesz az első, aki a szülőszobán fogad téged, de a szülésznők a gyermekágyas osztályok, nőgyógyászati részlegek és szakrendelők munkájában is részt vesznek. A szülésznő az, aki veled lesz a szülés teljes ideje alatt, hiszen vajúdás közben nem szükséges folytonos szakorvosi felügyelet. 

A szülésznők ellenőrzik a vajúdás haladását, valamint a magzat és az anyuka állapotát. Képzettségüknek köszönhetően észlelhetik a szövődményeket és van, amit el is tudnak hárítani, más esetben pedig szakorvost hívnak segítségül.

Az édesanya, illetve a magzat méhen belüli életéért és állapotáért az orvosok felelnek, valamint döntenek a császármetszés elindításáról. A szülész-nőgyógyász támogatja a várandósság és a szülés élettani folyamatait, valamint gyógyítja a kóros folyamatokat. Ő felel a női nemi szervek megfelelő működéséért és fejlődési hibáinak orvoslásáért is. 

 A szülés előtt az ügyeletes szülész-nőgyógyász ellenőrzi a magzati szívhangot és végzi el az első vizsgálatokat. 

A pihenéssel és gyógyulással töltött időszak alatt a vizitelő szülész-nőgyógyász méri fel az általános állapotodat, megállapítja a méh visszaalakulás mértékét és további vizsgálatokat végez a megfelelő ütemű gyógyulás érdekében.

Ki kicsoda a szülészeten?,szülészet,szülészeti dolgozók

A kórházi szülés alkalmával a dúla csak lelki segítő jelleggel van jelen, mivel nem tagja az egészségügyi személyzetnek, így döntéseket sem hozhat. Mégis sokan szeretik, ha jelen van a szülésnél, illetve a várandóság során és a szülés után is tanácsokkal látja el a kismamát. 

A neotanológusok az újszülöttek gondozására specializálódott szakorvosok. Ők ellenőrzik a csecsemők egészségét a szülést követő 28 napban. Továbbá ők foglalkoznak az egészséges és rendellenességgel született, illetve a koraszülött gyermekek kórtanával, diagnosztizálják a betegségeket, előírják a kezeléseket és részt vesznek a nagy kockázatú szüléseken is. 

A szülészeti és nőgyógyászati aneszteziológusok a műtéti beavatkozások előtt felmérik a páciensek állapotát, előkészítik őket az érzéstelenítéshez. Szintén ők azok, akik döntenek a vajúdás közben a fájdalomcsillapítók beadásáról, illetve segítenek enyhíteni az összehúzódások okozta fájdalmat.

Szülés előtt érdemes szétnézni a kórházak között, hogy milyen lehetőségek érhetők el az adott intézményben. Képviseljétek bátran az érdekeiteket, bizonyosodjatok meg arról, hogy van-e helyben koraszülött osztály és ragaszkodjatok az aranyórához is! Az első és legfontosabb szempont pedig az, hogy a lehető legnagyobb biztonságban és kényelemben érezzétek magatokat! Ha szeretnétek felkészülni kisbabátok érkezésére, csatlakozzatok szülésfelkészítő tanfolyamra! 

Források:

https://anyukaland.hu/blog/ki-kicsoda-a-szuleszeten-es-mire-kivancsi

https://www.szuloklapja.hu/szules/5304/szuleszorvos-szuleszno-dula-ki-kicsoda-a-szuleszetben-a-legfontosabb-tudnivalok-kismamaknak.html

https://hu.wikipedia.org/wiki/Szülészet

https://hu.medicineherbalist.com/7272971-neonatologist-who-is-he-and-what-heals-appointment

https://medicoverkorhaz.hu/szakrendelesek/aneszteziologia

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük