Miért beszéljünk a babánkhoz? – A magzat és kismama érzelmi kapcsolata
A várandósság egy nagyon érzelemgazdag időszak egy pár életében. A várandósság alatt elképesztő fizikai, lelki és mentális változáson és fejlődésen megy keresztül az anyuka és az apuka egyaránt. A modern tudomány bebizonyította, hogy a magzat sem passzív módon vesz részt a családdá bővülő pár életében.
A magzat érzékeinek gyors fejlődése
A magzat érzékei elképesztő sebességgel fejlődnek. Hall, tapint, érzi és feldolgozza az anyát, így az őt ért ingereket is. A hangokra, simogatásra is hamar reagál, valamint érzékeli édesanyja érzelmeit. Legyen az boldogság, öröm, félelem, stressz vagy szorongás, hatással van rá az összes inger, ami az anyukát is éri.
Azt hihetnénk, hogy az anyaméh egy csendes közeg, ahol a magzat a világtól elzárva fejlődik. Pedig ez egyáltalán nincs így. A baba hallja az édesanyja szívhangját, és az ereiben áramló vér lüktetését. A külvilág zajai pedig úgy szűrőnek be hozzá, mintha tompítva, víz alól hallgatná a hangokat.
Ezért kommunikálj a magzatoddal
Érdemes a magzatunkra minél hamarabb ráhangolódni. Ezzel megkönnyítjük számára a világra érkezés folyamatát, elősegítjük a kisbabakori fejlődést és mi is felkészülünk érzelmileg és lelkileg a kisbaba érkezésére.
Egy kutatás szerint azok a babák, akikhez a szüleik már a várandósság idején elkezdenek beszélni, és akikkel aztán később is kommunikálnak, sokkal intelligensebbek, nyitottabbak és érdeklődőbbek lesznek, mint azok a kortársaik, akikkel kevesebbet beszélgetnek szüleik. *
Mikor alakul ki az intenzív kapcsolat?
Sok kismama szeret már a korai időszakban, akár már az embrióval is érzelmi alapon kapcsolódni. Másoknak több időre van szükségük, amíg tudatosítják magukban kisbabájuk létezését.
Az intenzív kapcsolat kialakítása általában magzatmozgáskor kezdődik el, ami a terhesség félideje táján várható. Második vagy harmadik várandósság esetén a mozgolódás valamivel hamarabb is elkezdődhet.

Ilyenkor a kismamák már gyakrabban simogatják a hasukat és énekelnek kisbabájuknak. A magzat a simogatásra is válaszol és sokszor a simogató kéz alá helyezkedik. A gyakori beszéd és éneklés hatására pedig már a pocakban képes a baba érzékelni, ha hozzá beszélnek, felismeri a családtagok hangját és akár rúgásokkal is válaszol.
Az emberi hang szerepe a magzat fejlődésében
Gyermekünk jövőjét már a születés előtt elkezdhetjük megalapozni a kommunikációval és kapcsolatteremtéssel. Azoknak a babáknak, akik az érzelmi törődést és odafigyelést már magzati korban megkapják, probléma mentesebb lehet a születésük, kiegyensúlyozottabbak és nyugodtabban lehetnek csecsemőkorban, valamint sikeresebben működhet a szoptatás is.
Az éneklés az egyik legkiválóbb kommunikációs csatorna anya, apa és magzata között. A kisbabák sokszor születés után is emlékeznek azokra a dallamokra, amiket az anyaméhben hallottak és könnyebben meg is nyugszanak tőlük.
Számos vizsgálat azt is igazolja, hogy az anyaméhben megismert hangok és ritmusok hosszú távon megőrződnek és előnyben részesítik őket a babák az idegen hangokkal szemben.
Az éneklés előnye, hogy természetes emberi hang és értelmes ismétlődésekből áll. Ez segíti a tanulást, és kifejezi a szülők hangulatát, érzelmi állapotát a baba felé. (Andrek Andrea, 38.8.)
Tanulj meg időben kommunikálni a magzatoddal!

Ha a szülők már a várandósság alatt megtanulják, hogy hogyan fejezzék ki érzelmeiket gyermekük felé, a gyermek nem passzív elszenvedője, hanem aktív részese lesz a családban zajló érzelmi folyamatoknak.
Minél megterhelőbbek, kiszámíthatatlanabbak a család érzelmi szövevényei, annál fontosabb, hogy a gyerek számára feldolgozható módon – szerencsés esetben a szülők – kommunikálják felé. A várandósság lehetőséget nyújt a ráhangolódásra és érzelmi párbeszédre. (Andrek Andrea, 38.o.)
Összegzés
Tehát arra bíztatnék minden kismamát, hogy beszéljenek és énekeljenek magzatuknak. Az érzelmi kapcsolatteremtés nemcsak a babára, de a mamára is jótékony hatással van.
Könnyítsd meg az anyává válás folyamatát! Legyen ez egy nyugodt, magabiztos, boldog és örömteli időszak mindkettőtök életében!
Ha pedig a mentális felkészülést ugyanolyan fontosnak tartod, mint a fizikait, akkor szívesen várlak relaxációs gyakorlatokra is!
Források:
*MWN Magazin
Így beszélj a babádhoz (még akkor is, ha nem tud válaszolni.) – Dr. Gyurkó Kata
(https://wmn.hu/elet/14984-igy-beszelj-a-babadhoz-akkor-is-ha-meg-nem-tud-valaszolni)
**(Andrek Andrea, PHD disszertáció – A szülő-magzat kötődést befolyásoló tényezők vizsgálata
párkapcsolati és intergenerációs kapcsolati jellemzők figyelembevételével.)
https://www.ppk.elte.hu/dstore/document/63/andrek_andrea_disszert%C3%A1ci%C3%B3.pdf