Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Miért vegyen részt az apa a szülésfelkészítő tanfolyamon?

Az anya, apa és a kisbaba egy egységet alkotnak. Egy szerető, támogató kapcsolatot csak tovább erősít, ha az apuka részt vesz a várandósság folyamatában, a vizsgálatokon, a szülésfelkészítő tanfolyamon és közös döntés alapján a szülőszobába is elkíséri az anyukát.

Kutatások bizonyítják, hogy már a terhesség alatt elkezd csökkeni a tesztoszteron-termelés egészen a szülésig. Ez a folyamat segíti a férfiaknál az odaadó, gondoskodó viselkedést, a befelé és a család felé való fordulást.

Ma már egyre több szülésfelkészítő tanfolyam várja a párokat, amik kitérnek az anyává, apává és családdá válás lélektani folyamatára és arra is, hogy az apuka hogyan tudja érzelmileg és a gyakorlatban is támogatni az anyukát a szülőszobán és a gyermekágyas időszakban. Ilyen a Mamacuka szülésfelkészítő tanfolyama is, amiről részletesebben itt olvashattok.

Természetesen a leendő szülők dönthetnek úgy, hogy nem az apuka, hanem a nagymama, egy közeli barátnő, esetleg egy dúla lesz az anyukával a szülőszobán. Az apukának még ebben az esetben is érdemes részt vennie a szülésfelkészítésen. Miért?

image 60
image 60

Egy szülésfelkészítő tanfolyam és egyáltalán a szülésre való készülés nem merül ki a racionális és gyakorlati feladatok elvégzésében és az ismeretek felhalmozásában.

A leendő szülőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy milyen lelki és érzelmi hullámvasútra ülnek fel a gyerekvállalással. Fel kell készülniük a rájuk váró kihívásokra, amiknek sokszor a gyakorlati része a könnyebb folyamat. Az apák legfőbb feladatát abban látom, hogy jelenlétükkel, odafigyelésükkel és gondoskodásukkal támogassák a párjukat és ne csak figyelői, hanem aktív résztvevői legyenek a családdá válás folyamatának.

Az apuka empatikusabb, együttérzőbb lehet azáltal, hogy tudja, min megy keresztül a felesége, így ő sem fogja magát mellékszereplőnek érezni. Sőt, a szerepe még inkább felértékelődik, ha a felesége látja és érzi, hogy a párja tevőlegesen és érzelmi szinten is mellette szeretne állni.

A szülésfelkészítő tanfolyam pont ebben segíti a párokat és olyan információkkal látja el őket, melyek alapján az apuka tudatosabban, a gyakorlatban is segítheti a kismamát és saját maga is felkészülhet a szülés élményére és az apai minőségére.

– Számos praktikus feladatot magára vállalhat, mint a pénzügyek figyelemmel kísérése, segítség a házimunkában, babakocsival, babaszoba bútorokkal és más eszközökkel, illetve támogatásokkal kapcsolatos tájékozódás és papírmunkák elvégzése, esetleg tanfolyamok keresése.

– A kismama fizikai támogatása, ölelése, simogatása, esetleg néhány kellemes, masszírozó gyakorlat elsajátítása, ami segít lenyugtatni és elsimítani a negatív, feszültséget okozó érzelmeket.

– Szeretettel teli jelenlétével támogathatja az anyukát, elkísérheti a vizsgálatokra, vagy csak főzhet otthon egy finom vacsorát. :)

– Erősítheti a kettőjük közti bizalmat, illetve az anyuka önbizalmát azáltal, hogy kifejezi, hisz a felesége és a közöttük lévő kapcsolat erejében, aminek segítségével minden kihívással megbirkóznak.

– Elsajátíthatja azokat a masszírozó mozdulatokat, amikkel enyhítheti a párja fájdalmát a vajúdás közben.

– Felkészülhet arra, hogy szeretné-e képviselni az anyukát a kórházban, és ha igen, hogyan.

– Érzelmileg és a gyakorlatban is felkészülhet az apai szerepére, esetleg beszélgethet más férfiakkal is a tapasztalataikról.

image 61
image 61

Az apa megnyugtató jelenléte közvetlen hatást gyakorolhat a szülés minőségére, illetve a baba és a mama egészségére. Illetve, ha az apuka nem készül fel a szülésre, lehet, hogy nem úgy éli majd meg, mint a megfelelő információk birtokában.

Mindazonáltal, – apás szülésre készültök vagy sem -, az apukának is érdemes részt vennie a szülésfelkészítő tanfolyamon. Ezeken az alkalmakon nemcsak gyakorlati, hanem a fiziológiai és lelki folyamatokkal kapcsolatos információk is elhangzanak.

Az apuka szakembertől ismerheti meg a szülés szakaszait és hogy ezek alatt mivel tud leginkább segíteni a párjának. Így tisztában lehet azzal, mi vár a feleségére, a kisbabájára és rá is a szülés alkalmával és az azutáni időszakban. Tudni fogja, mik a szülés elindulásának jelei, mikor kell elindulni a kórházba és hogy esetlegesen milyen nem várt eseményekkel kell majd megbirkózni.

Ha pedig éppen szülés felkészítőt kerestek, várlak Titeket szeretettel a Mamacuka tanfolyamán.

Források:

https://babafalva.hu/a-szulesfelkeszites-es-az-apak

https://kismamamasszazs.hu/megis-mit-jelent-az-apas-szulesfelkeszito

https://csalad.hu/csaladban-elni/a-teblabolo-apa-is-fontos-szerepet-jatszik-a-szulesnel

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük