Mikor és miért kezdd el a kismama jógát?
A kismama jógát a várandósság 12-24. hetétől egészen a szülésig ajánljuk. Célja, hogy a testileg és lelkileg is felkészítsen a várandósságra és a szülésre. Kapcsolódhatsz a kisbabáddal miközben nemcsak a saját testedre, de a kisbabád idegrendszerére is jótékony hatást tudsz kifejteni az órákon végzett a könnyed, áramló és ringató mozgásokkal.

Milyen gyakorlatokat végzünk a kismama jóga során?
Gátizomtorna
Az alkalmak során elsajátíthatod a kismama légzést, amely a szülés során is segítségedrelehet. Az óra végi gátizomtorna pedig a medencealapi izmokat segít tónusban tartani. Erre azért van szükség, mert a mindennapi terhelésen túl a pocakod növekvő súlya is egyre nagyobb nyomást gyakorol rá. A tornával a hüvely, a húgycső és a végbél záróizmát is rugalmasabbá teheted, így készítve fel őket a szülésre. A gátizomtorna a gátvédelem részét képezi, amivel megelőzhető vagy enyhíthető a gátszakadás vagy gátrepedés mértéke. A gyakorlatokat úgy végezzük, hogy figyelmünket ráirányítjuk ezekre az izmokra. Tudatosítjuk a jelenlétüket és fontosságukat a szülés során, majd együtt, illetve külön-külön is belégzésre összehúzzuk, majd kilégzésre elengedjük őket. Tehát nem megerőltető, hanem pihentető és fókuszált gyakorlatot végzünk a gátizmok szülés utáni épsége érdekében.
Relaxációs gyakorlat
Az óra végén pár perces relaxációs gyakorlaton vezetlek végig, melynek során kapcsolódunk a saját testünkkel és a kisbabánkkal. Lényege a pihentető, fókuszált kikapcsolódás és hogy tudatos hálával és megértéssel fordulj saját magad és a tested felé, amely lehetővé teszi a teremtés csodáját. A relaxáció során egy mantrát is hozok neked, amit, ha az adott napon magadénak érzel, támogathat téged a figyelem és jelenlét fejlesztésében, az önbizalom, hála, szeretet, vagy más pozitív érzések tudatosításában.
Kismama jógagyakorlatok
A kismama jóga a hatha jóga és a természeti népek mozgásának elemeit ötvözi. Óráink során többek között egyaránt végzünk nyújtó, lazító mozgásokat, hát és kar erősítő gyakorlatokat. Kimondottan fókuszálunk az alapos bemelegítésre és a légzés megfelelő ütemére. A baba növekedésével a kismamák gyakran derékfájást tapasztalhatnak, ami a gerinc és medence találkozási pontjánál alakul ki. A nagy pocak miatt megváltozik a testtartás, illetve a várandósság során sok kismama még ülőmunkát végez. Ha ez nem megfelelő ülőpózzal és ritka szünetekkel, a test nem megfelelő átmozgatásával párosul, fájdalmak léphetnek fel. Ezenfelül a relaxin hormon is termelődik, ami elősegítiugyan az izmok nyúlását, de az ízületek stabilitását is csökkenti.
Nem kell gyakorlott jógásnak lenned ahhoz, hogy elkezdd a kismamajógát. Ha a nőgyógyászod sem ellenzi, nyugodtan belevághatsz ebbe a biztonságos, baba és mama számára is hasznos mozgásformába.

Miért végezz kismama jógát a rendes jóga helyett várandósság alatt?
A rendes jóga gyakorlatai megerőltetők lehetnek a kismamáknak, illetve az ízületek és a csípő számára. Ezért módosítani kell a pózokat és különös figyelmet fordítani a légzésre.
A kismama jóga tehát több szempontból hasznos lehet számodra, ha kisbabát vársz. A fókuszált tevékenység miatt mérsékli a hangulatingadozást és a terhesség alatti rossz közérzetet, a légzési nehézségeket és a végtag ödémát (vizenyő). Levezetheted a stresszt, találkozhatsz más kismamákkal, kérdezhetsz és válaszokat és több támogatást kaphatsz.
Ha szeretnél egy szuper közösség részeként, szakképzett oktatóval jógázni, próbáld online, vagy személyes óráinkat! Várlak szeretettel!
Források:
https://encijoga.hu/joga-aldott-allapotban
https://devijoga.hu/6-jogapoz-amit-kerulj-el-a-varandossagod-alatt