Barion Pixel

Készüljetek tudatosan a baba érkezésére!

Minden, amit tudni szeretnél a gyermekágyi vérzésről

A gyermekágyi vérzés általában a gyermekágyi időszak alatt megfigyelhető, menstruációhoz hasonló vérzés, ami a szülést követő 2-10 hétben teljesen normális, a hossza pedig egyénenként eltérő.

Ezt a jelenséget másnéven gyermekágyi folyásnak, vagy orvosi nevén lochiának is nevezzük. A lochia a méh összehúzódásának következtében, jellemzően az első 4-6 napban erős, élénkpiros vérzésként, később egyre csökkenő mennyiségben és lassan fehér, áttetsző színűvé válva jelentkezik.

A méhlepény megszületésével a korábbi a lepényágyon egy seb, ezzel együtt vérzés keletkezik, ami a méh üregében maradt nyálkahártyából, szövetdarabokból, illetve a seb gyógyulása során keletkező anyagokból és immunsejtekből áll.

Érdekesség, hogy 3 hónappal szülés után már nem is igazán lehet beazonosítani a méhlepény megtapadásának helyét.

Tehát igaz, hogy a gyógyulás, regenerálódás kellemetlenségekkel járhat, mégsem mindegy, hogyan állunk ehhez a folyamathoz. A testünkre lehet egy csodás, tökéletesen működő rendszerként tekinteni, amely életet képes adni, később pedig meggyógyítani önmagát.

image 64
image 64

– Megfigyelhető jelenség, hogy a szoptatáskor termelődő oxitocin segíti a méh összehúzódást, ezért megnő a vérzés/folyás mennyisége. Éppen ezért vetnek be az orvosok oxitocin injekciót elégtelen méhösszehúzódás esetén.

– Pihenés után is nagyobb mennyiségű lochia távozhat, mert a hüvelyben fekvő helyzetben összegyűlt vér felálláskor folyik ki a testből.

– A folyás szagának édeskésnek, nem pedig bűzös szagúnak kell lennie.

– A méh összehúzódása alhasi görcsökkel is járhat.

– A folyás mennyisége átmenetileg csökkenhet, majd kicsit újra több lehet.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

– Ha a távozó vérben nagy rögöket tapasztalsz.

– Ha láz, hidegrázás vagy intenzív görcsök lépnek fel.

– Ha több nappal a szülés után a vastag betét egy óra alatt átázik.

– Ha a folyás kellemetlen szagú, hiszen ez fertőzésre utalhat (ezt antibiotikummal kezelik).

Amennyiben ezek közül bármelyik tünetet tapasztalod, feltétlenül fordulj orvoshoz, mert akár a méhlepény visszamaradása is állhat a tünetek mögött! Ilyenkor a fertőzések esélye is kifejezetten magas, illetve a méhben súlyos vérzés is felléphet. A méhlepényt műtéti úton, egészségügyi kaparással távolítják el.

A császáros szülés utáni gyermekágyi vérzés általában gyengébb és rövidebb ideig tart, mint hüvelyi szülés esetén. A méhlepényt a szülés után gondosan eltávolítják, de a lepényágynak ugyanúgy gyógyulásra van szüksége.

Azt viszont érdemes tudni, hogy a gyermekágyi méhgyulladás tízszer nagyobb eséllyel fordul elő császármetszés esetén.

A kellemetlenségek és egyéb komolyabb szövődmények megelőzése végett érdemes mindent megtenni a higiénia érdekében.

image 65
image 65

– Használj az első napokban nagyméretű betétet, amiket még akkor is legfeljebb 2 óránként lecserélsz, ha nem teltek meg teljesen. Igaz ez a későbbi, kisebb betétek esetében is. Ne használj tampont, vagy menstruációs tölcsért sem, mert növelik a fertőzés esélyét.

– A baba gondozása, illetve szoptatás és a mellek megérintése előtt, valamint a WC használat és betétcsere előtt és után is moss kezet!

– Zuhanyzáskor, vizeletürítés és székletürítés után mosd meg a gáttájékot. (Az intimtörlőkendő nem helyettesíti a rendszeres tisztálkodást!)

Pihenés közben néha szellőztetheted is a gáttájékot, úgy, hogy hanyatt fekve egy betétet helyezel alá és relaxálsz pár percet.:)

– Hordj tiszta, kényelmes, lehetőleg pamut fehérneműt.

A gyermekágyi vérzés tehát természetes velejárója a szülés utáni időszaknak, ami a test regenerációját segíti elő. Ha odafigyelsz a higiéniára és az intő tünetek felbukkanására, akkor te is sokat tehetsz az egészséges gyógyulásod érdekében.

Források:

https://gyerekszoba.hu/baba/gyermekagyi-verzes

https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/noi_bajok/cikkek/szakember-arulta-el-meddig-normalis-a-szules-utani-verzeszavar

https://egeszsegvonal.gov.hu/s-sz/769-szules-utani-verzes.html

https://csaszarvonal.hu/cikk/csaszar_utan/meddig_tart_a_gyermekagyi_verzes_csaszar_utan/20200512161547

https://maternity.hu/gyermekagyi-higienia

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük