Önbizalom-növelő tippek kismamáknak és anyáknak
Érdekel az 5 legjobb önbizalom-növelő tipp, hogy igazán erős és magabiztos anya váljon belőled?
Akkor ez a cikk neked szól.
Sok kismamának és anyukának azért nincs önbizalma, mert úgy érzik, hogy kicsúszik kezükből az irányítás.
Egy új élethelyzetben találják magukat, amikor mindenki tanácsot ad és számtalan egymásnak ellentmondó információt olvasnak az interneten.
Esetleg többet híznak a várandósság során vagy kevesebb ideig szoptatnak, mint tervezték. A baba születése után sokat aggodalmaskodnak, pedig megfogadták, hogy ők aztán nem lesznek „hisztis anyatigrisek”. Esetleg nem értenek egyet a védőnő valamelyik tanácsával és nem merik elmondani a véleményüket.
Ezek mind frusztráló helyzetek. Viszont te döntheted el, hogyan reagálsz rájuk. Ehhez a gondolathoz kapcsolódva ajánlok neked egy csajos, tanulságos és motiváló könyvet, amelyből elhoztam a kedvenc idézetemet:
„Eldönthetem, hogy hogyan reagálok a kedvezőtlen életkörülményeimre – rajtam áll, hogy átoknak vagy lehetőségnek tekintem-e őket (és azon alkalmakkor, amikor túlságosan tele vagyok önsajnálattal és nem tudom lelkesen nézni a dolgokat, még mindig megpróbálhatom megváltoztatni a szemléletmódomat) …
Ha irányítani akarod az életedet, munkálkodj az elméden. Ez az egyetlen, amin megpróbálhatsz úrrá lenni… Mert ha nem vagy képes uralkodni a gondolataid felett, mindig irtó nagy szarban leszel.” (Elizabeth Gilbert – Ízek, imák, szerelmek)

5 önbizalom-növelő tipp kismamáknak és anyáknak
Pozitív és támogató környezet
Próbálj meg a lehető legkevesebb időt együtt tölteni olyan emberekkel, akik elszívják az energiádat. A várandósság egy testileg és lelkileg is érzékeny időszak. Újdonsült anyukaként az énidőre, a visszatöltekezésre is kevesebb időt tudsz majd szánni, mint azelőtt.
Ezért olyan emberekre van szükséged, akik támogatnak és feltöltenek. Akik leveszik a feladatokat a válladról, nem pedig még több bizonytalansággal terhelik azt.
Beszélgess más kismamákkal, anyukákkal arról, hogy ők hogyan élik meg ezt az időszakot. Osszátok meg egymással az örömötöket és a nehézségeket. Hasonló cipőben jártok, ezért próbáljátok meg ítélkezés mentesen támogatni egymást.
A szerető környezetet egy Szülésre bocsátó ünnep keretében is megtapasztalhatod. Ez egy külön, neked dedikált ünnep, ahol feltöltődhetsz. Ahol mindenki rád figyel és segít felkészülni az új női minőségedre, az anyaságra.
Te irányítod az életedet
A belső békédet, a testi és lelki egyensúlyodat jógával támogathatod. Célja, hogy fizikailag és lelkileg is felkészülj a várandósságra és a szülésre, illetve hogy jól érezd magad a bőrödben és a jelenlegi élethelyzetedben.
A jógaóra során lelassulsz, elcsendesednek a kavargó gondolataid. Nem kell mást tenned, mint magadra és a babádra összpontosítanod.
A rendszeres alkalmak segítenek neked arra fókuszálni, ami a legfontosabb a várandósság folyamatában: a babád fejlődése, a te egészséged és megéléseid.
Ha szeretned megtapasztalni a kismama jóga csodáját, várlak szeretettel az óráimon!
A tudás hatalom
A mi esetünkben pedig ez önbizalmat jelent. A szülésre és az anyaságra nemcsak lelkileg, testileg, de technikailag is fel kell készülnöd.
Kezdd el a tanulást időben a várandóságról, a szülés folyamatáról és a csecsemőgondozásról.
Válogass össze hasznos könyveket, konzultálj a védőnőddel, orvosoddal és kérj tanácsot más kismamáktól is.
Viszont az is természetes, ha bizonytalanságot érzel amiatt, mert eltérő tanácsokat kapsz, vagy olvasol. Ilyenkor érdemes egy szakember szavára hallgatni, vagy elővenni a jó öreg női megérzéseket.
De nem kell minden információt magadnak összecsipegetned. Kiváló tanfolyamok léteznek arra, hogy komplex tudást adjanak neked, amikkel magabiztosan készülhetsz a gyermeked születésére.
Ilyenek például a szülésfelkészítő, vagy elsősegély tanfolyamok. Bátran nevezz be ezekre, vidd magaddal a párod és készüljetek együtt a szülővé válásra.
Kérdezz, kérdezz, kérdezz
Ne maradjanak benned megválaszolatlan kérdések! Ha bizonytalan fájdalmat, vagy esetleg kínos tünetet észlelsz, azt mondd el az orvosodnak!
Ő azért van, hogy segítsen, nem pedig azért, hogy ítélkezzen feletted. Nem fog azért kinevetni, mert nem tudsz minden választ. Egy tapasztalt orvosnál, akinél biztonságban érzed magad, nyugodtan tedd fel a kérdéseidet!
Elengedés, mert senki nem tökéletes
Ne hibáztasd magad, ha nem megy minden tökéletesen. Ember vagy, mint minden más anyuka, akik – ha nem is vallják be – saját hibákkal és félelmekkel küzdenek. Ha tetszik, ha nem, mind tökéletlenek vagyunk és a hibáink által tanulunk.
Tudni kell bizonyos helyzeteket elengedni és a megfelelő következtetést levonva továbblépni. A folytonos önmarcangolás a te mentális egészségednek sem tesz jót és a gyermeked közérzetére is rányomhatja a bélyegét.

Összegzés
Anyukaként néha el kell engedned a gyeplőt, máskor meg épp a sarkadra kell állnod. Ha pedig egy eldöntendő helyzetben a racionális érvek már nem segítenek, merned kell a szívedre hagyatkozni.
Tartós és szilárd önbizalmat a körülményekből, vagy a külvilág visszaigazolásából sajnos nem lehet szerezni.
Magabiztos anya csak úgy válhat belőled, ha belülre figyelsz és helyre teszed az önbecsülésed. Legyen meg a technikai tudásod, a testi, lelki kiegyensúlyozottságod és ne félj a hullámvölgyektől. Mert ezekből a völgyekből a saját magabiztosságod fog kiemelni.
Források:
https://www.kismamablog.hu/terhesseg/kisegerbol-anyatigris-7-onbizalomnovelo-tipp-