Pro és kontra: szülés magánkórházban vagy állami kórházban
Szülni magánkórházban vagy inkább állami kórházban érdemes? Milyen érvek szólnak az egyik vagy másik lehetőség mellett? Fontolgatod a magánellátást, de nem mindegy, hogy mennyit költesz? Akkor olvasd el a cikket, mert összeszedtük a pro és kontra érveket.
Hogyan hozz megalapozott döntést?
Minden kismama Magyarországon lakcím alapján egy állami kórházhoz tartozik, ami jó esetben egyszerűen is gyorsan megközelíthető. Ha nem ebben a kórházban szeretnél szülni, akkor a választott kórháznak ki kell töltened a befogadó nyilatkozatát. Ez alapján eldöntik, hogy fogadnak-e téged.
A döntés előtt érdemes megnézned az illetékes és a választott kórházad szülészetét, csecsemőosztályát és beszélgethetsz kismamákkal, akik a közelmúltban ott szültek. Természetesen minden véleményt és tanácsot fenntartásokkal kell kezelni és mindenképpen megvizsgálni az objektív szempontokat is. Hiszen nincs két egyforma nő, terhesség, szülés és hozzáállás sem.
Sok kórház szervez szülészet bejárást, ahol a kérdéseidet is felteheted. Ma már a hálapénz elkerülése végett nem lehet orvost és szülésznőt választani. Így állami kórházban nem lehet választott orvosod, az ügyeletesnél kell szülnöd. Viszont olyan közkórházak is vannak, ahol a természetes, élettani szülést pártolják és igyekeznek az adott kereteken belül modern szemlélettel kísérni a szülést.
Most pedig nézzük meg, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat a szülés magánkórházban és közkórházban.

Az állami kórházi szülés előnyei
- Nem kell fizetni az ellátásért (maximum az egy vagy kétágyas szobákért), így nagyságrenddel olcsóbb, mint egy magánkórházas ellátás.
- Az állami kórházakban gyakran többféle szakorvos és szakember dolgozik, így bonyolultabb esetekben is rendelkezésre állhat a megfelelő segítség.
- Az állami kórházak gyakran jobban felkészültek a súlyos komplikációk és vészhelyzetek kezelésére, mivel több erőforrás áll rendelkezésre.
- Vannak – főleg Budapesten – jól felszerelt és komfortos (kád, fitness labda, francia ágy) szülészetek, ahol fiatal szülésznő és orvosgárda dolgozik.
- Vannak kórházak, ahol nem avatkoznak be feleslegesen és támogatják a háborítatlan szülést.
- Nincs hálapénz, ezért ez sem terheli meg a pénztárcát.
- Amennyiben a kismama felkészülten megy el szülni, tehát tisztában van a szülés menetével, a jogaival és kötelezettségeivel, kihozhatja a helyzetből a legjobbat. A kísérője is előre felkészülhet, hogy képviselje a kismama érdekeit. Szép szülésélmény érhető el egy közkórházban is, de természetesen nem minden a kismamán múlik.
Az állami kórházas szülés hátrányai
- Nincs szabad orvos és szülésznő választás.
- Sok állami kórház régi épületekben működik, elavult felszerelésekkel, ami kevésbé komfortos és biztonságos környezetet teremthet.
- Nagy a leterheltség, éppen ezért sok helyen a mai napig siettetik a szülést, mesterséges és szükségtelen beavatkozások sorát zúdítva az anyukára. (Megfelelő felkészülés esetén ezekből sok elkerülhető.)
- Sajnos sokszor lekezelő, bántó bánásmóddal szembesülnek a kismamák akár a szülőszobán, akár a gyermekágyas osztályon.
- Nem veszi körbe a friss anyukákat olyan komfortos környezet, mint a magánklinikákon.
- A gyermekágyas osztályok zsúfoltak lehetnek, ahol a kismamáknak és babáknak nincs magánszférája.
- Az anyukáknak néha erőn felül kell kiállniuk magukért és kiszolgáltatottnak érezhetik magukat.
- Az állami kórházakban az ellátás minősége változó lehet az adott intézmény felszereltségétől és a dolgozók leterheltségétől függően.

A magánkórházas szülés előnyei
- Magasabb szintű, személyre szabott ellátás.
- A magánkórházakban általában komfortosabb szobák, több magánszféra és jobb étkezési lehetőségek állnak rendelkezésre. Például a szülés alatt és utána is a kismamával maradhat az apuka. Beköltözhetnek a családi szobába és együtt élhetik meg a születés és az első pár nap élményét. Ez a kismamának és a babának is nagyobb biztonságérzetet és nyugalmat adhat.
- VBAC (császáros szülés utáni hüvelyi szülés) lehetőségét jobban támogatják.
- “Megfizeted az odafigyelést, empátiát és kényelmet”.
- Lehetőség van személyes konzultációra, szülés előtti és utáni támogatásra.
- A magasabb felszereltség és technológia és odafigyelés miatt jobb szülésélmények érhetők el.
- Kiválaszthatod a téged ellátó orvost és szülésznőket.
- A szülés után biztosan több segítséget kaphatsz a szoptatással és más babagondozási feladatokkal kapcsolatban.
- Nemcsak helyi orvos éds szülésznők kísérhetik a szülést, hanem viheted a sajátjaidat is.
A magánkórházas szülés hátrányai
- Habár nagyon jól felszereltek, komplikáció esetén nem biztos, hogy ugyanolyan jó ellátást tudnak adni, mint egy közkórházban, hiszen nem erre vannak berendezkedve.
- Csupán egy magánkórház található Budapesten kívül.
- Különböző csomagok közül lehet választani az igények és a szolgáltatások számának megfelelően, amiknek meglehetősen borsos az áruk. Sajnos milliós nagyságrenddel kell számolni. Minden extra szolgáltatásért mélyen a zsebünkbe kell nyúlni.
- Bár a magánkórházak jól felszereltek, súlyos komplikációk esetén előfordulhat, hogy a páciens átszállítására van szükség egy állami kórházba, amely rendelkezik a szükséges speciális eszközökkel és szakértelemmel. (Például Magyarországon eddig csak egy magánkórháznak van emelt szintű koraszülött intenzív osztálya.)
- Egyes magánkórházakban kevesebb szakorvos dolgozik, így előfordulhat, hogy nincs elérhető specialista minden lehetséges komplikáció kezelésére.
Összefoglalás
Szülni magánkórházban meglehetősen drága lehet, de az anyukák kevésbé érzik magukat kiszolgáltatottnak és a komfortérzetük is magasabb lehet. Az állami kórházas szülés ezzel szemben olcsó, kevésbé komfortos, de vészhelyzet esetén hamarabb jöhet a segítség.
A szülés akár az egész női mivoltot is meghatározhatja, ezért nem mindegy, hogy milyen körülmények között és mennyire felkészülten vágsz bele. Amennyiben sikerült döntened az intézményt illetően és szeretnél magára a szülésre is felkészülni, várunk szeretettel szülésznői kérdezz-felelek alkalmainkon a klubban!