Ha nem vagy babonás, talán akkor sem tudod elkerülni a terhesség körüli mítoszokat, ugyanis ezt a területet rengeteg tévhit és babona övezi. Valószínűleg ez annak (is) köszönhető, hogy régen, mikor még nem volt ennyire fejlett az orvostudomány, babonákkal próbálták magyarázni a rosszulléteket, a baba nemét, vagy épp hajának sűrűségét. Ennek ellenére manapság is akad bőven olyan mítosz, ami még mindig népszerű és sokan elhiszik, ezzel felesleges aggodalomnak kitéve magukat a várandósság alatt. Össze szedtük a leggyakoribbakat, hogy tudd: mik azok a riogatások, amiktől semmiképp nem kell tartanod!

A baba nemének megállapítása
A babád nemét az orvosod fogja tudni megállapítani, nélküle felesleges tippelni és következtetéseket levonni különböző dolgokból, amikre szeretik rá fogni, hogy megállapítható belőle, lányt vagy fiút vársz.
- Rosszullétek: Elterjedt tévhit, hogy minél rosszabbak és gyakoribbak a terhességi rosszullétek, annál biztosabb, hogy lányt vársz. Ezt azonban semmi nem támasztja alá tudományosan, így ne kezdj azonnal rózsaszín ruhácskák vásárlásába, amint megérzed a reggeli rosszulléteket.
- A pocak alakja: Talán minden kismama megtapasztalja, ahogy valaki a pocakjának alakja alapján szeretné megállapítani, hogy lányt, vagy fiút vár-e. Valójában azonban a pocakod alakjának semmi köze nincs a babád neméhez, ebben a szakértők egyetértenek. Ha feljebb van a pocakod, az csak annyit jelent, hogy erősebb a hasizmod, vagy első babát vársz, a baba nemének meghatározását bízzuk az ultrahangra!
- Arc formája: Szintén sok kismama hallhatja azt a tévhitet, miközben az arcát nézegetik, hogy ha az arca kerek, lánya lesz, míg ha keskeny, akkor fiú fog születni. Ez is csak egy babona, amire semmilyen bizonyíték nem létezik.
Ételek hatása a babára
- Fűszeres ételek: Megszólhatnak, ha terhesen fűszeres ételeket eszel, sokan egészen odáig merészkednek, hogy a babád vakságával riogatnak a fűszeres ételek fogyasztása közben, egy babona miatt, miszerint a fűszer megégetheti a baba szemét és meg is vakíthatja. Ilyen egész biztosan nem fog történni, így ettől nem kell tartanod, a fűszeres ételek fogyasztása inkább a gyomorégés miatt megfontolandó a terhesség alatt.
- Kettő helyett eszem: Jó trükk, amivel a filmekben sok kismama él, hogy neki járjon az utolsó szelet csokoládé torta, valójában azonban nincs szükség sok plusz kalóriabevitelre, sokkal fontosabb a kiegyensúlyozott, egészséges étrend. Az első trimeszterben ugyanis mindössze 150 kalóriával javasolt többet enned – ez nagyjából egy banánnak felel meg -, míg a terhességed vége felé sem kell többet fogyasztanod 300 kalóriával.

Ebből is következik, hogy bár a terhesség nem az az időszak, ahol diétázásba kellene kezdened, de a szakértők kifejezetten javasolják a súlykontrollt, a túlsúly ugyanis fokozza a szövődmények kockázatát.
Ezek a tévhitek és mítoszok gyakran félrevezethetik a kismamákat, és megnehezíthetik a terhesség alatti döntéseiket, fölösleges stresszt okozhatnak. A legjobb, ha szakember tanácsát kérjük minden kérdésben, és tudatosan odafigyelünk saját és babánk egészségére ebben az időszakban (is)! Ha szeretnél szakemberek és hozzád hasonlóan tudatos kismamák között lenni, várunk a Wellbeing Klubban!
Források:
https://www.webbeteg.hu/cikkek/terhesseg/11110/terhesseggel-kapcsolatos-hiedelmek-mitoszok-tevhitek