Testi-lelki változások a szülés után
A szülés után számos testi-lelki változáson megy keresztül egy anyuka, ezért a gyermekágyas időszakra is érdemes ugyanúgy felkészülni, ahogy a szülésre.
Most összeszedtem a szülés utáni lehetséges testi-lelki változásokat, amelyek téged is érinthetnek. Ezzel a cikkel az a célom, hogy első babás anyukaként lehetőleg ne csak a szülést, hanem az azt követő időszakot is boldogan tudd megélni a babáddal és a családoddal együtt.

Közvetlenül a szülés után:
Miután megszületett a kisbabád, elkezdődik az aranyóra, ami szerencsére már a legtöbb intézményben bevett szokássá vált. Ez azért fontos, hogy minél előbb megvalósuljon a bőr-bőr kontaktus.
Miután elvágták a köldökzsinórt, a méhlepény leválik és kilökődik. Ekkor veszi kezdetét a postplacentáris szakasz: az orvos megvizsgálja a gáttájékot, összezavarja az esetleges gátsérülést vagy gátmetszést, megvizsgálja a burok és méhlepény, illetve a hüvely és méhszáj állapotát. Ezután még 2 órán keresztül megfigyelésen maradsz a szülőszobán, amikor megmérik a vérnyomásodat, a hőmérsékletedet és hogy megfelelően megy-e a méhösszehúzódás.
A méh változásai:
A kisbabát érdemes minél hamarabb mellre helyezni, hogy a mellbimbó ingerlésével felszabaduló oxitocin segítse a méh-összehúzódást, ami szintén fájdalommal járhat.
A szülés utáni gyermekágyas időszak
A gyermekágy kb. 6 hete alatt a méh tisztulási folyamata először menstruációszerű vérzéssel szokott járni, majd a lochiának nevezett váladék normális esetben elsötétül, majd barna, később pedig sárgás-fehér színűvé válik és a mennyisége is fokozatosan csökken.
Ebben az időszakban fokozottan figyelj a megfelelő tisztálkodásra, használj betétet, ne vegyél ülőfürdőt, illetve székletürítés után mindig zuhanyozz le a fertőzések elkerülése végett!
Amennyiben a lochia kellemetlen szagúvá válik, illetve lázat, hidegrázást és fokozott alhasi görcsöket tapasztalsz, feltétlenül fordulj orvoshoz!
A mellek változása:
A mellbimbó ingerlése serkenti a tejelválasztás megindulását, ezért érdemes minél többször mellre helyezni a kicsit, még akkor is, ha nem megy tökéletesen a szoptatás. Ennek hatására elindul az előtej, a kollostrum, ami segít a babának a magzatszurok ürítésében.
A szoptatásban a gyermekágyas nővérek tudnak neked segíteni a kórházban, később pedig szoptatási tanácsadóhoz is fordulhatsz. Viszont figyelj arra, hogy szoptatás után mindig kiürítsd a melledet, hogy elkerüld a mellgyulladást, ami lázzal, hidegrázással és mellfájdalommal járhat. Ilyenkor mindig fordulj orvoshoz!
A hüvely, a méhszáj és a méhnyak változásai:
A méhnyak rekordsebességgel szokta visszanyerni az alakját, viszont a méhszájnak a szülés után 8-10 napra lesz szüksége az összezáródáshoz. A hüvely fala kb. 3 hét alatt nyeri vissza a tónusosságát, viszont a szexuális együttlét csak a gyermekágyas időszak után javasolt.
A medencefenék és a hasfal változásai a szülés után:
A medencefenék épségének visszaállításához érdemes a lehető leghamarabb elkezdeni szülés után a gátizomtornát, ami az inkontinencia (vizelettartási nehézségek) leküzdésében is segíthet neked. A medencefenék regenerációja akár 6 hónapot is igénybe vehet.
A várandósság alatt megjelenhettek striák a hasadon, amiket krémekkel és olajokkal halványíthatsz. Amennyiben az egyenes hasizmaid között pár ujjnyi hézagot fedezel fel, akkor a szétnyílt hasizom érdemes gyógytornász tanácsát kérned.
További testi változások:
- Hormonváltozások miatti hajhullás
- Akár több kilogramm súlyvesztés a baba, a méhlepény megszületése, illetve a magzatvíz, esetleg más visszatartott víz (pl.: ödéma) távozása miatt
- Kisebb egyensúlyzavarok a test súlypontjának visszaállása miatt
- Aranyér: amennyiben a várandósság alatt nem tapasztaltad, a szülés közbeni nagy erőlködés miatt is kialakulhat.
- Hüvelyszárazság: Mivel az ösztrogénszinted visszaesik, irritált, égő érzéssel járó szárazság léphet fel, ami a peteérés újraindulásával gyakran rendeződik.

Lelki változások a szülés után
Minden nő és család máshogyan élheti meg a szülővé válás folyamatát, ami nemcsak az anyán, de az apán és a kisbaba személyiségén is múlik. A hormonális változások hatására az anyukák érzékenyek, bizonytanok lehetnek, mert még össze kell szokniuk a kisbabájukkal.
Egy negatív szülésélmény, szoptatási, családi vagy egyéb nehézségek miatt az anyuka levertséget, stresszt, feszültséget élhet meg. Amennyiben ez hamar elmúlik, akkor baby blues-ról beszélünk. Ha pedig ezek a tünetek hosszú hetekig elnyúlnak, akár szülés utáni depresszió is felléphet. Ha felmerül ennek akár a legkisebb gyanúja is, érdemes szakemberhez, pszichológushoz fordulni.
Összegzés:
Tehát egy nő nemcsak a várandósság során és a szülés alkalmával megy át óriási változásokon, hanem a szülés után is, ezért érdemes a gyermekágyra is felkészülni.
Amennyiben szeretnél tudatosan nekivágni ennek az időszaknak, várlak szeretettel a Mamacuka szülésfelkészítőjén, ahol nemcsak a szülésről, hanem a szoptatásról, a családdá válásról és a szülés utáni időszakról is szó esik. ☺
Források:
https://www.intima.hu/intim-magazin/nokrol-noknek/mi-tortenik-testunkkel-szules-utan
https://miluklub.hu/tudastar/cikk/regeneralodas-szules-utan-pr
https://www.hazipatika.com/psziche/csalad/cikkek/szules_utan_ezek_a_legkellemetlenebb_valtozasok
https://www.hazipatika.com/psziche/csalad/cikkek/szules_utan_ezek_a_legkellemetlenebb_valtozasok